فرآیند, پرینت سه بعدی, سلامت, زیان آور, گاز, سمی, متنشر شده, فیلامنت, ABS, PLA,
آیا فرآیند پرینت سه بعدی برای سلامت انسان زیان آور است؟

تری دی باز (3DBAZ) – یکی از موضوعاتی که همیشه ذهن بسیاری از کاربران پرینتر های سه بعدی را به خود درگیر کرده، میزان سمی بودن گاز منتشر شده‌ی حاصل از ذوب شدن فیلامنت هاست. این سوال که آیا این مواد برای سلامت انسان زیان آور است یا خیر یک سوال چالش برانگیز بوده که محققان را به تحقیق و بررسی دقیق در این زمینه واداشته است. تری دی باز در این خبر قصد دارد تا نتایج اقدامات و تحقیقات 2 ساله از اجلاس علوم ایمنی چاپ سه بعدی در آتلانتا را در پاسخ به سوال مطرح شده، به محضر شما عزیزان برساند.

اگر بخواهیم پاسخ کوتاهی داشته باشیم به این سوال که ” آیا فرآیند پرینت سه بعدی برای سلامت انسان زیان آور است؟” باید بگوییم : اگر از نکات و راهکار های ایمنی سازی به درستی استفاده شود، خیر !

فرآیند, پرینت سه بعدی, سلامت, زیان آور, گاز, سمی, متنشر شده, فیلامنت, ABS, PLA,
آیا فرآیند پرینت سه بعدی برای سلامت انسان زیان آور است؟

در پاسخ جامع تر، رجوع می کنیم به خلاصه ای از جواب 24 صفحه ای لابراتوار Underwriters به همراه موسسه فناوری Georgia و دانشگاه علوم سلامت Emory که نتایج تحقیقاتی دقیق بوده و شامل موارد زیر می شود:

روش شناسی اندازه گیری، مدل های در معرض گذاشته شده، ملزومات تحقیق مستمر، میزان مسمومیت در انتشار ذرات و ارتباط با جامعه کاربران پرینتر های سه بعدی جهت حداقل کردن قرارگیری در معرض انتشارات سمی و اثرگذاری مثبت در سلامت جمعی.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که ذرات فوق العاده ای در ابعاد نانو در ساختار فیلامنت ها وجود داشته که مقدار بسیار ناچیزی از ذرات خطرناک عطری و محرک را در فضا پخش می کند. بنابراین تا به اینجا محققان داشتن تهویه ای مناسب در هنگام کار با پرینتر ها را به کاربران توصیه می کنند.

فرآیند, پرینت سه بعدی, سلامت, زیان آور, گاز, سمی, متنشر شده, فیلامنت, ABS, PLA,
آیا فرآیند پرینت سه بعدی برای سلامت انسان زیان آور است؟

در همین راستا دکتر پرهام عظیمی از موسسه فناوری ایلینویز، آزمایش های خود را در یک فضای 45 متر مکعبی جهت دست یابی به میزان ذرات فوق العاده در فیلامنت ها ABS و PLA انجام داده است. نتایج نشان می دهد که میزان انتشار این ذرات از فیلامنت ABS، 1011 *1.9 ذره بر دقیقه و از فیلامنتPLA، 1010 * 2.0 ذره بر دقیقه بوده است.  بر همین اساس دکتر عظیمی راهکار هایی مطرح نموده تا این میزان از آلودگی را کاهش داده و کار با پرینتر های سه بعدی را برای کاربران بی خطر کند. از این راهکار ها می توان به بهره گیری از یک تسویه کننده هوا با نرخ ارائه هوا تمیز به میزان 100 یا 300 متر مکعب بر ساعت، تعویض و بهبود فیلتر مرکزی HVAC و استفاده از تهویه قوی در فضای های مورد نظر اشاره کرد.

بنابراین اگر از آن دسته علاقه مندان به چاپگر های سه بعدی هستید که شب و روز خود را صرف طراحی و خلق سازه های نو و کاربردی می کنند، حتما به نکات ایمنی توجه کنید. گاز های منتشر شده به هنگام ذوب فیلامنت ها به مقدار بسیار ناچیزی سمی هستند، اما می توان با استفاده از راهکار هایی ساده نظیر تهویه مطبوع و حتی باز گذاشتن یک پنجره از کارگاه، خطر ناچیز آنها را به صفر رساند.

با تری دی باز همراه باشید.
منبع : 3DPI

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here