اختصاصی : Leveling پرینتر سه بعدی به چه معناست و تفاوت میان Auto Leveling وManual Leveling در چیست؟

اختصاصی تری دی باز (3Dbaz) – علاقه مندان و کاربران چاپگر های سه بعدی مستحضر هستند که چاپ سه بعدی و کیفیت سازه ی نهایی به مولفه های زیادی بستگی دارد. نوع قرارگیری سطح چاپ (Printing Bed) یکی از مهم ترین این مولفه هاست که به تراز بودن سطح چاپ در ابتدا و حین پرینت اشاره دارد.اگر قرارگیری این سطح چاپ یا همان صفحه ی ساخت کج باشد لایه های فیلامنت به درستی بر روی یک دیگر ریخته نمیشوند، اگر این صفحه بیش از حد بالا باشد اجازه ی خروج مواد از دهانه ی نازل را نخواهد داد و اگر این صفحه بیش از حد پایین باشد از نشستن لایه های فیلامنت بر روی صفحه ی ساخت جلوگیری می شود. این نوع قرارگیری Leveling یا ترازسازی نام داشته که امروز می خواهیم درباره ی آن صحبت کنیم.

اختصاصی : Leveling پرینتر سه بعدی به چه معناست و تفاوت میان Auto Leveling وManual Leveling در چیست؟

قطعا پرینتر سه بعدی شما از یکی از روش های Auto Leveling به معنای ترازسازی خودکار و یا Manual Leveling به معنای ترازسازی دستی صفحه ی ساخت چاپگر تبعیت می کند. حالا تفاوت میان این دو در چیست ؟

Auto Leveling یا همان ترازسازی خودکار صفحه ی ساخت به معنای این است که صفحه ی ساخت چاپگر شما هوشمند بوده و در ابتدای فرآیند چاپ می تواند به صورت خودکار کالیبره شده و فاصله ی میان خود و اکسترودر دستگاه را طوری تنظیم کرده که این فاصله در تمامی نقاط صفحه ی چاپ به یک اندازه باشد و فرآینده افزودن لایه های چاپی بر روی یک دیگر با هیچ مشکلی رو به رو نشود. این قابلیت با دستور کاربر توسط رابط کاربری و یا نرم افزار واسط امکان پذیر بوده و در اکثر پرینتر های جدید وجود دارد. از پرینتر هایی که دارای این قابلیت هستند می توان به Makerbot آمریکایی اشاره کرد.

اما داستان در Manual Leveling یا همان ترازسازی دستی صفحه ی ساخت، متفاوت است. کار با پرینتر هایی که از این روش ترازسازی استفاده می کنند کمی سخت تر است، البته این سختی پس از چند بار چاپ و کسب تجربه رفع شدنیست. کاربر در این نوع از Leveling می بایست تراز بودن صفحه ی ساخت را با دستان خود تنظیم کند. معمولا در زیر صفحه ی ساخت این نوع پرینتر ها دو الی چهار پیچ مخصوص بسته به نوع چاپگر تعبیه شده که کاربر با باز و بسته کردن آن ها می تواند فاصله ی میان صفحه ی ساخت و نازل اکسترودر را تنظیم کرده تا لایه های پلاستیک به درستی بر روی هم قرار بگیرند. چون این پیچ ها از ساختار فنری بهره می برند باید گفت که با بستن و جمع کردن آن ها صفحه به سمت پایین حرکت کرده و با باز کردن آن ها صفحه به سمت بالا می رود.

اختصاصی : Leveling پرینتر سه بعدی به چه معناست و تفاوت میان Auto Leveling وManual Leveling در چیست؟
در تمامی مراحل ترازسازی دستی کاربر می تواند از یک ورقه ی A4 تا شده استفاده کند. به این صورت که فاصله ی میان صفحه و نازل در هر نقطه را با بردن این ورق به میان آن دو بسنجد. اگر نازل این ورقه ی A4 را تا حدی خراش میدهد پس می توان گفت که صفحه در آن نقطه Level شده است .
تری دی باز در مطالب آتی خود نحوه های مختلف ترازسازی دستی جهت بهبود کیفیت چاپ در این روش را آموزش خواهد داد.

با تری دی باز همراه باشید و پرسش های خود را مطرح کنید.

منبع : 3dbaz

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here