cyclones
سیکلون ها

تری‌دی‌باز(3DBaz)- هیدروسیکلون ها برای جداسازی ذرات از مایعات در صنایع مختلف استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توان تصفیه آب، تصفیه هوا و جداساز پلاسمای خون – که مرحله‌ای حیاتی در فرآیند تشخصی بیماریست –  را نام برد.

با توجه به دشواری‌های ساخت این دستگاه در مقیاس میکروفلویدی – کار با مولکول‌های میکروسکوپی – محققانی از KU Leuven Campus Kulak بلژیک، دانشگاه Macquarie و دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW) استرالیا پرینت سه بعدی را به عنوان تکنیک ساخت جایگزین پیشنهاد کرده‌اند.

مسئول و سخنگوی مطالعه‌ی هیدروسیکلون چاپ شده بصورت سه بعدی و محقق اصلی گروه Warkiani درUNSW، دکتر Majid E Warkiani در این مورد اطلاعاتی را ارائه داد.
دیاگرام تمثیلی چگونگی عملکرد یک هیدروسیکلون برای فیلتر گل و لای و رسوبت از آب
مرتب سازی با نیروی سانتریفیوژ

به شکل معمول، هیدروسیکلون‌ها مخروط‌هایی نوک پایین با سه روزنه است: یکی برای ارسال آب، یکی برای خروج ذرات کوچک، یکی هم در زیر برای نشت ذرات بزرگتر.
این ساز و کار بر مبنای نیروی سانتریفیوژی کار می‌کنند که نتیجتاً ذرات یاد شده را به سمت روزنه‌ی تعیین شده هدایت می‌کند.

دکتر Warkiani در خصوص این پروسه توضیح داد:

به زبانی ساده، یک مینی هیدروسیکلون دستگاهی ارزان قیمت بدون سازه‌های در حال حرکت است که نیروی گریز از مرکز را برای تسریع جداسازی ذرات سبک و سنگین از یک ترکیب مایع به کار می‌گیرد.
این نیرو جریان بداخل را هدایت می‌کند که ذرات معلق را داراست و در حاشیه‌ی بالای دریچه‌ی cylindroconical است، بنابراین نیروی گریز از مرکز در مایع ایجاد می‌شود.
ذرات چگال به سمت دیوار دریچه می‌رود، جایی که متراکم شده و بصورت دورانی از دیوار به سمت خروجی زیر سیکلون می‌روند.
در همین حال ذرات سبک‌تر در راستای محور هیدروسیکلون حرکت کرده که بصورت سرریز از خروجی خارج می‌شوند.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here