3dbaz.com
اسکنر سه بعدی دستی ساخت گوش های پروتزی را دگرگون کرد

تری دی باز(3DBaz)- دکتر Ken Stewart از بیمارستان سلطنتی کودکان در ادینبورگ به راهکاری در استفاده از فناوری اسکن سه بعدی دست یافته که به کمک آن می تواند برای بچه هایی که با عارضه ی میکروتیا دست و پنجه نرم می کنند، گوش پروتزی اما با جزئیات واقع گرایانه بسازد.

این عارضه در هر 10 هزار بچه، دامن یکی را می گیرد و به نوعی خود را نشان می دهد که گویی فرد مبتلا از لاله گوشی رشد نیافته بهره می برد. به بیانی دیگر باید گفت در واقع آنها هنگام تولد تقریبا بدون ساختار گوش خارجی متولد می شوند و جراحان پلاستیک نیز برای دهه هاست که در حال مبارزه با این عارضه هستند.

نمونه زنی از گوش سالم

اکثر مبتلایان به میکروتیا یک گوش سالم دارند، بنابراین از تکنیک قدیمی می توان که برپایه ی استفاده از صفحه ی استاتی ست بهره برد تا از گوشی که سالم و کامل است یک نمونه برای مدل سازی بازتاب آن جهت ساخت مدل پروتزی بهره برد. اما متاسفانه، همانطور که از قبل پیش بینی شده بود، این روش چندان کارایی مناسبی از خود نشان نداد.

3dbaz.com
اسکنر سه بعدی دستی ساخت گوش های پروتزی را دگرگون کرد
3dbaz.com
اسکنر سه بعدی دستی ساخت گوش های پروتزی را دگرگون کرد

اسکن های MRI جای روش صفحه های استاتی را گرفتند، اما حتی این متد هم نتوانست بهترین نتیجه را در اختیار ما قرار دهد و حتی خود پروسه ی MRI هم به خودی خود گران است. بنابراین دکتر استیوارت با کاری که با اسکنر دستی Artec Spider انجام داده، بنظر می رسد گوی سبقت نوآوری را از دیگر همکاراناش ربوده است.

او می گوید:

اکثر بیماران با یک گوش ناقص به دنیا آمده اند. روی کاغذ، ما می توانیم با استفاده از استات یک رد 2 بعدی از گوش سالم بگیریم. این می تواند به عنوان نمونه ی مقیاسی جهت کمک به دریافت تصویر مناسب گوش مخالف موثر باشد. اسکنر سه بعدی و نرم افزار تصویر بازتابی به ما اجازه ی ساخت نمونه ای دقیق تر را می دهد.

این اسکنر اما چندان ارزان هم نیست و به قیمت 27600 دلار برای کاربر به فروش می رسد، اما با حساب اینکه هر اسکن MRI به طور میانگین 2611 دلار خرج برمیدارد، این اسکنر دستی بسیار مقرون بصرفه است

منبع: 3DPI

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here