اسکن مهره داران برای دانلود رایگان و چاپِ سه بعدی
اسکن مهره داران برای دانلود رایگان و چاپِ سه بعدی

پروژه (openVertebrate(oVert بر مبنای اسکن بیش از 20 هزار الی 30 هزار نمونه از مهره داران محافظت شده در مایعات مخصوص است. این نمونه‌ها از موسسات سرتاسر آمریکا گردآوری می‌شوند و سپس مدل آنها به رایگان در اختیار عموم برای چاپ سه بعدی در دسترس قرار می‌گیرد. قرار است فایل‌ها بر روی پلتفرم MorphSource که توسط Duke University میزبانی می‌شود، آپلود شود.

oVert که توسط یک بنیاد ملی علوم واقع در آمریکا (NSF) تاسیس شده، موسسات تحقیقاتی را برای CT اسکن نمونه‌ها گرد هم می‌آورد، بدین ترتیب این برنامه با ایجاد یک شبکه‌ی مراکز دیجیتال سازی در سرتاسر آمریکا، حدود 80 درصد از انواع مهره داران زنده را طبقه بندی می‌کنند. سپس محصلان، دانشمندان و طراحان قادر خواهند بود مدل‌هایی بسیار دقیق برای کارهای تحقیقاتی یا خلاقانه در اختیار داشته باشند.

اسکن مهره داران برای دانلود رایگان و چاپِ سه بعدی
اسکن مهره داران برای دانلود رایگان و چاپِ سه بعدی

اسکن سه بعدی، چاپ سه بعدی و پروژه‌ی oVert

فرآیند اسکن برای این پروژه که در ماه آگوست در موزه تاریخ طبیعی فلوریدا آغاز شد، توسط فناوری توموگرافی کامپیوتری اشعه X یا همان CT اسکن در حال پیشروی است. با این کار داده‌های آناتومیکی دیجیتال بسیار باکیفیت تولید می‌شود. جمع آوری اطلاعات با این پروسه در فرمت .ply ذخیره می‌شوند و در حالات مختلف بصورت دو بعدی و سه بعدی قابل نمایش است.

با استفاده از MorphoSource، نهاد oVert هم داده‌های توموگرافی آناتومیکی خام برای تحقیقات خاص و هم کتابخانه‌ای از مدل های سه بعدی آنلاین که برای نمایش، دانلود، ویرایش و چاپ سه بعدی آماده هستند را ارائه می‌دهد. در حالت دوم می‌توان برای کارهای تحقیقاتی، آموزشی و دیگر موارد غیرتجاری استفاده کرد(مثل روشی که Scan the World کتابخانه‌ای از مجسمه‌های سه بعدی را ارائه می‌دهد).

برای دستیابی به این هدف، oVert با دانشگاه دوک برای بروزرسانی رابط و عملکرد MorphoSource جهت تقویت ظرفیت‌ها برای جستجوی رسانه‌ها و یکپارچه سازی برخی از metadata با iDigBio همکاری خواهد کرد.

Luke Welton، محققی از دانشگاه کانواس در پروژه‌ی oVert که از سرمایه ی NSF به میزان 88 هزار دلار بهره می برد، گفت:

CT اسکن فرآیندی‌ست که مدت زمانی از مرسوم شدن آن می‌گذرد، محققان مختلفی هم برای CT، جهت پروژه‌های مستقل کوچکتر سرمایه گذاری کرده‌اند… اما هیچگاه خروجی‌های CT اسکن تا بحال در این مقیاس بصورت عمومی و رایگان در دسترس نبوده‌اند.

شما می‌توانید تکامل یک اسب را بر اساس دندان هایش مدلسازی کرده و توضیح دهید. می‌توانید جانداری بسیار کمیاب را مدل سازی کنید و بصورتی پویاتر، ساعت‌ها در مورد آن تحقیق و بحث کنید.

اسکن مهره داران برای دانلود رایگان و چاپِ سه بعدی
اسکن مهره داران برای دانلود رایگان و چاپِ سه بعدی

منبع: 3DPI

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here