استفاده ناسا از پرینت سه بعدی
CS1 LOX Move to Area 6

راکت فضایی ناسا

اخیرا موسسه نام آشنای ناسا جهت ایزوله کردن قسمت های آسیب پذیر از جدیدترین راکت فضایی خود، دست به دامن پرینت سه بعدی شده است. این راکت قرار است در سال 2024 ، فضانوردان را به کره ماه ببرد. در واقع مهندسان بوئینگ و ناسا در حال توسعه سیستم عایق حرارتی در راکت فضایی جدید ناسا بوده که مربوط به سیستم لانچینگ آن می شود.

پرینت سه بعدی در این جا چه کاربردی دارد ؟

سیستم لانچینگ موشک و فضاپیما ها از یک سیستم رباتیک استفاده میکند. وظیفه این سیستم اسپری کردن فوم ایزوله کننده در هر دو قسمت اصلی راکت است. این امر موجب میشود که راکت در حین بلند شدن از زمین بیش از حد داغ نشده و مخزن گازوئیل در آن خنک باقی بماند. مساله ای که وجود دارد بعضی قسمت های سخت افزاری و جزئی از راکت در این فرآیند بدون فوم ایزوله باقی می مانند. این یعنی باید این قسمت ها به صورت دستی اسپری شوند. این امر تا به امروز بسیار دشوار بوده است.

ناسا و کمک گرفتن از پرینت سه بعدی

جهت حل این مشکل، بوئینگ و ناسا قالبی را توسط پرینتر سه بعدی ساخته اند. این قالب به دور قسمت مونتاژی از راکت قرار گرفته و در آن مخلوط فوم تزریق می شود. در این حالت فوم ، شکل قسمت های دسترسی ناپذیر از راکت را به خود میگیرد و این باعث کاهش فرآیند های پیچیده و خسته کننده بعد از جدایی بدنه از لانچر خواهد شد.

ناسا تا به حال از طرفدران پر و پا قرص پرینت سه بعدی در صنعت هوا فضا بوده است. اخیرا این سازمان 5.2 میلیون دلار هزینه صرف توسعه عملکرد موتور مایع راکت های فضایی کرده است.

 

با سپاس از توجه شما

منبع : 3DPI

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here