3d printed scaffolds bone growth
داربست های چاپ شده بصورت سه بعدی برای ارتقای رشد استخوان

تری‌دی‌باز(3DBaz)- دانشجویان دانشگاه (Benemérita Universidad Autónoma de Puebla (BUAP در پوبلای مکزیک از یک پرینتر سه بعدی برای ساخت داربست برای استفاده در متریال استخوان مصنوعی بهره گرفتند.
این ماده‌ی مصنوعی رشد استخوان را افزایش داده و تیم مسئول از الگوریتم‌های کامپیوتری برای توسعه‌ی داربست‌های چاپ شده بصورت سه بعدی استفاده کردند.

برای این نوآوری، تیم یاد شده توانست به جایزه‌ی Javier Barros Sierra توسط Mexican Academy of Engineering and the Universidad Nacional Autónoma de México یا UNAM دست پیدا کنند.

mexican researchers
محققان مکزیکی

28 روز بعد

این ماده‌ی مصنوعی که داربستش با یک پرینتر سه بعدی بسته می‌شود، هنگام جایگیری در بدن 28 روز طول می‌کشد تا استخوان تازه را تشکیل دهد.
Irving Fernandez Cervantes که به عنوان مهندس مواد بر روی این پروژه در مرکز تحقیات علمی یوکاتان (CICY) انجام وظیفه می‌کند، گفت:

مهمترین و بهترین نکته این است که این ماده توسط یک مدل ریاضی که نشان دهنده‌ی چگونگی ساخته شدن استخوان است، طراحی شده است.
برای توسعه‌ی این تکنیک، این گروه از الگوریتم‌های کامپیوتری استفاده کرده تا چگونگی رشد استخوان در بستر داربست تعیین شود.
هم اکنون هم این روش در لابراتوار با موفقیت به نمایش گذاشته شده است.
tinkering with lab's 3d printer
کار با پرینترِ سه بعدی لابراتوار

آینده‌ی درمان استخوان

از مهمترین نکات این روش این است که به دلیل استفاده از سلول‌های خود بیمار در ساختار مواد مصنوعی، احمتال پس زدن پیوند به صفر می‌رسد.

توسعه دهندگان پیش بینی کردند که این تکنیک می‌تواند جایگزین بکارگیری ایمپلنت‌های فلزی شوند – اتفاقاً این ساختارها هم با کمک چاپ سه بعدی انجام می‌شوند.
زیست شناس Brenda Lizbeth Arroyo Reyes توضیح می‌دهد که می‌توان از آن استفاده کرد “اگر هر نوع شکستگی وجود داشته باشد، حتی از نوع درجه سه، جایی که استخوان در معرض خطر است؛ به جای جایگزینی با نوعی فلز که بعد از 2 سال هم غیرقابل استفاده است و حتی شاید زنگ هم بزند، می‌توان از این روش جدید بهره گرفت.”.

منبع: 3DPI

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here