ساخت سلول خورشیدی با پرینتر سه بعدی
این بار ساخت سلول خورشیدی با پرینتر سه بعدی

تری دی باز (3DBAZ) –لابراتوار تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا (AFRL)، نتایج تحقیقات خود بر روی ساخت سلول های خورشیدی با فناوری پرینت سه بعدی را منتشر کرد. در این تحقیقات AFRL قصد داشته تا سطح تولید انرژی از نور فراگیر خورشید را توسعه بخشد.

در این تحقیقات، گروه متخصص از کارشناسان چاپ سه بعدی و هوافضا به دنبال تهیه روشی در تولید آسان و به صرفه سلول خورشیدی هستند. آن ها بر این عقیده اند که این روش باید به صورت جامع و فراگیر قابل استفاده باشد. در همین راستا مدیر پروژه آقای Dr.Santanu Bag توضیحاتی را ارائه داده اند. ایشان می گوید ” سلول های خورشیدی می توانند به شکل سازگار با محیط و بدون آسیب به آن برق تولید کنند. این در حالیست که اخیرا هزینه‌های بالای مربوط به ساخت کامپوننت‌های موردنیاز، موجب پرهزینه شدن این روش شده است. ما به دنبال راه هایی هستیم که این فرآیند تولید و موادمصرفی آن را به مراتب کم هزینه‌تر کند. “

از این پس ARFL میخواهد تا در ساخت سلول های خورشیدی از ماده ای به نام Perovskites به جای سیلیکون معمولی استفاده کند. در روش سنتی، سلول خورشیدی به وسیله سیلیکون خالص کریستالی تولید می شود که به عقیده ی دکتر Bag با کار فشرده و هزینه ی بالا همراه خواهد بود. حالا ایشان و تیمش استفاده از کلسیم تیتانیوم اکسید معدنی را در فرآیند تولید سلول ترجیح داده که باعث کارایی بیشتر در روند تولید و کاهش هزینه ها می گردد.

بر همین اساس دکتر Bag و گروه او نوعی فیلامنت از جنس Perovskite تولید کرده اند که با پرینتر مخصوص تیمشان به نام Optomec Aerosol Jet سازگار است. با این تلاش ها تولید آسان سلول خورشیدی، با دوام مناسب و کارایی بالا در صنعت مقدور خواهد بود. در زیر می توانید تصویری از این دستگاه مشاهده کنید.

ساخت سلول خورشیدی با پرینتر سه بعدی
Optomec Aerosol Jet Technology

با ما همراه باشید.

منبع : 3DPI

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here