چاپِ سه بعدی باتری پوشیدنی
چاپِ سه بعدی باتری پوشیدنی

باتری پوشیدنی

درست خواندید: باتری پوشیدنی خلاقیتی دیگر است که با چاپ سه بعدی به واقعیت می‌پیوندد. موبایل‌ها، کامپیوترهای شخصی، اتومبیل‌های برقی و امثال این دسته، همگی به دنبال راه هایی برای شارژ داشتن در اکثر اوقات روز جهت ارائه خدمات به مشتری هستند.

در همین راستا می‌بینیم که امروزه بسیاری از مراکز نظیر رستوران های لوکس، ایستگاه های وسایل نقلیه عمومی، فرودگاه‌ها و مراکز خرید دارای استندها یا شارژرهایی همراه هستند تا با دادن اعتماد به نفس به مشتریان که در این مکان همیشه وسایل الکترونیکی شما شارژ خواهند داشت، متقاضیان بیشتری را به سمت خود جلب کنند.

پاوربانک‌ها نیز نمونه‌ای واضح از این موضوع هستند که همواره داشتن شارژ کافی برای افراد مساله‌ای مهم و اساسی است. اخیرا یک گروه تحقیقاتی به نام Cleaner Electronics در دانشگاه Brunel موفق به ساخت مچ بندی شده است که یک باتری پوشیدنی است و به زبان عامه نقش پاوربانک را ایفا می‌کند.

اما طرح اولیه این وسیله جالب چگونه ساخته شده است؟

این گروه تحقیقاتی توانسته است تا توسط یک پرینتر سه بعدی FDM، یک باتری مقرون به صرفه را طراحی کرده که قابلیت قرارگیری در یک دستبند سیلیکونی را داراست. طبق گفته یکی از اعضای این گروه این برای اولین بار است که یک ابر خازن منعطف تماما با پرینتر سه بعدی ساخته شده است.

روش چاپِ سه بعدی باتری پوشیدنی
روش چاپِ سه بعدی باتری پوشیدنی
تولید قطعه توسط اکسترود شدن

تولید قطعه توسط اکسترود شدن مواد سیلیکونی، نقره، یک ترکیب حرارتی و ژل الکترولیتی انجام گرفته که به حالت لایه لایه بر روی یکدیگر چسبانده شده‌اند. در زیر میتوانید تصویری از این فرآیند را مشاهده کنید.

لایه هایی که در این روش بر روی هم قرار میگیرند
لایه هایی که در این روش بر روی هم قرار میگیرند

ضمنا یکی از نکات قابل توجه در این خبر منتشر شده حضور یک دستگاه Paste Extrusion در کنار یک پرینتر سه بعدی FDM از برند Ultimaker است که به صورت ترکیبی با یکدیگر کار می‌کنند.

اگر روزی این ایده به مرحله تجاری برسد، رفته رفته پاور بانک‌های حجیم حذف شده و دیگر می‌توانید با یک دستبند زیبا در دستانتان در تمامی اوقات روز شارژ داشته باشید!

منبع : 3DPI

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here