رونمایی از دانشنامه فناوری ساخت افزودنی

خبر خوبی که این روزها در محافل چاپ سه بعدی و ساخت افزودنی ایران پیچیده، تولد و رونمایی از دانشنامه فناوری ساخت افزودنی است. دانشنامه‌ای که به همت چند تن از نخبگان کشور تالیف شده و قرار است بیش از پیش این انقلاب صنعتی نوین را در کشور نهادینه کرده و با اطلاعات مفیدش به دانش و مهارت علاقه‌مندان این حوزه بیافزاید.

دانشنامه فناوری ساخت افزودنی به قلم دکتر صادق رحمتی، مهندس حامد کیوانپور ایرانی و مهندس آرش حاجی زاده نمین به رشته تحریر درآمده است.

این کتاب در 3 جلد تالیف شده که تقریبا تمامی موضوعات مرتبط با فناوری ساخت افزودنی؛ از اصول اولیه تا انواع روش‌ها، کاربردها و خواص مواد، مباحث اقتصادی، ساخت پرینترهای سه بعدی و موضوعات متعدد دیگر را در برمی‌گیرد.

جلد اول شامل 3 بخش “اصول، روش ها و سطوح کاربردها” و 14 فصل می‌شود. ضمائم ارائه شده در این دانشنامه عبارتند از:

  • لیست لغات
  • کلمات اختصاری
  • شرکت‌های فعال
  • و احتمالا یک یا دو مورد دیگر (مانند خواص مواد و کاتالوگ مشهورترین دستگاه‌های مرتبط با هر تکنولوژی)

مرور دانشنامه

برسیم به بررسی کتاب. بخش اول این دانشنامه شامل 5 فصل است که “مقدمه و اصول اولیه، مسیر پیشرفت فناوری ساخت افزودنی، طراحی برای ساخت افزودنی DFAM، مسائل نرم افزاری در ساخت افزودنی و تاریخچه از ابتدا تاکنون” از سرفصل های آن است.

پس از این بخش می‌رسیم به بخش دوم که سرفصل‌هایی به نام‌های “تقسیم بندی فرآیندها براساس استاندارد ایزو 17296، شرح اصول و کاربرد بیش از 80 فرآیند جاری برای اولین بار در دنیا، شرح انواع روش‌های Bioprint، راهنمای انتخاب فرآیند پس پردازش” در آن گنجانده شده‌اند.

اما شاید چالش برانگیزترین و جالب‌ترین بخش این کتاب، بخش سوم آن باشد که شامل 4 فصل است. سرفصل‌هایی به نام “سطوح کاربرد مستقیم و غیرمستقیم، نمونه‌سازی سریع، قالب‌سازی سریع و ساخت سریع” در اختیار خواننده قرار گرفته است.

رونمایی از دانشنامه فناوری ساخت افزودنی- دکتر صادق رحمتی
رونمایی از دانشنامه فناوری ساخت افزودنی- دکتر صادق رحمتی

شایان ذکر است همزمان با این رونمایی در چهاردهمین کنفرانس ملی ساخت و تولید امسال، پایان نامه‌ای که دکتر صادق رحمتی -از مولفان این دانشنامه- استاد راهنمای آن بودند، مقام دوم برترین پایان نامه(مدل مفهومی یک نوع گیربکس CVT) را بدست آورد. وی در خصوص این کتاب به 3DBaz گفت:

فناوری ساخت افزودنی به رشد خود در زمینه تجازی سازی و پژوهشی در سطح بین المللی ادامه می‌دهد. اما سهم ایران در عرصه اندک است. امید می‌رود دسترسی به این دانشنامه جامع بتواند پاسخی شایسته به دانشجویان، محققین، صنعت‌گران و مدیران صنایع کشور باشد. اقبال و همسویی جامعه دانشگاهی و صنعتی کشور در توسعه و پیاده سازی ساخت افزودنی نیاز به مرجع دانشنامه این فناوری را دو چندان می‌کند. بدون شک اثر حاضر می‌تواند پاسخگوی نیاز آموزشی، تحقیقاتی، عملیاتی و توسعه‌ی این فناوری در صنایع نظامی، خودرو، هوافضا، نفت و پتروشیمی، پلیمر، معماری، مهندسی، پزشکی، لوازم خانگی و قالب سازی باشد.

رونمایی از دانشنامه فناوری ساخت افزودنی- مهندس حامد کی.ان پور ایرانی
رونمایی از دانشنامه فناوری ساخت افزودنی- مهندس حامد کی.ان پور ایرانی

تا آنجایی که ما باخبر شدیم، قرار است این کتاب در اواخر دی ماه سال جاری عرضه شود و جلد دوم و سوم نیز هر کدام به فاصله‌ی سه ماه وارد بازار خواهند شد. مهندس حامد کیوانپور ایرانی در این باره به ما گفت:

با توجه به نوپا بودن صنعت ساخت افزودنی در کشور، کمبود منابع فارسی معتبر و به روز و لزوم استفاده از این فناوری در جهت به حداقل رسیدن اختلاف سطح صنعت کشور با کشورهای پیشرفته، قطعاً این دانشنامه راهنمای جامعی برای محققان و صنعتگران خواهد بود.

رونمایی از دانشنامه فناوری ساخت افزودنی
رونمایی از دانشنامه فناوری ساخت افزودنی

در رابطه با لزوم نگارش این دانشنامه، مهندس آرش حاجی زاده نمین نیز اظهار داشت:

با توجه به رشد فزاینده‌ی استفاده از فناوری‌های نوین در سالهای اخیر و کمبود یک مرجع جامع در زمینه فناوری‌های ساخت افزودنی و همینطور چشم اندازی که می‌توان برای آن متصور بود مهیا کردن این مجموعه ضروری به نظر می‌رسید.

در صورت تمایل می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این دانشنامه و ارتباط با مولفان آن با مهندس حامد کیوان پور ایرانی به شماره 09124143912 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here