توسعه راهکار آزمایش پزشکی میدانی با چاپِ سه بعدی
توسعه راهکار آزمایش پزشکی میدانی با چاپِ سه بعدی

یک استارتاپ بیوتکنولوژیک

یک استارتاپ بیوتکنولوژیک واقع در آفریقای جنوبی به نام Akili Labs یک لابراتوار میدانی (FieldLab) – یک لابراتوار تشخیصی دقیق، مقرون بصرفه و قابل حمل که با چاپ سه بعدی ساخته شده است – با قیمتی ارزان به میزان تنها 1500 دلار ساخته است. در واقع این میزان یک دهم قیمت تجهیزات مشابه در حالت عادی است.

این FieldLab توسط هم-موسسان Akili Labs و فارغ التحصیلان مرکز نوآوری بیوتکنولوژی دانشگاه رودس(RUBIC) به نام Charles Faul و Lucas Lotter خلق شده است.

یک FieldLab در یک جعبه

در واقع FieldLab یک ابزار لابراتواری سریع میدانی جهت انجام آزمایشات است. با این راهکار پزشکان حرفه‌ای می‌توانند در مناطق دوردست و درگیر جنگ به ابزارآلاتی که معمولاً در لابراتوارهای تشخیصی فوق مجهز پیدا می‌شود، دست پیدا کنند. با آزمایش ویروس‌های مشخص، باکتری‌ها و قارچ‌ها در نقاط هدف، می‌توانند به سرعت شیوع یک مریضی را تشخیص و اندازه‌گیری‌های لازم را قبل از پخش شدن و اپیدمی آن مریضی را انجام دهند.

توسعه راهکار آزمایش پزشکی میدانی با چاپِ سه بعدی
توسعه راهکار آزمایش پزشکی میدانی با چاپِ سه بعدی

این FieldLab از تجهیزات چاپ شده بصورت سه بعدی شامل یک میکروسکوپ نوری پرقدرت، یک سانتریفیوژ که با چاپ سه بعدی ساخته شده، یک سیلندر دمایی PCR) Polymerase Chain Reaction) که آن هم با چاپ سه بعدی ساخته شده و یک سامانه تصویرسازی تشکیل شده است. ماژول‌های دیگر نیز مانند کیت PCR متخصص ویروس زیکا در صورت لزوم اضافه کرد.

این ساز و کار می‌تواند توسط یک منبع تغذیه یکپارچه نیرورسانی شود و با استفاده از انرژی خورشیدی، یک باتری 12ولتی ماشینی یا یک منبع تغذیه 110 یا 220 ولتی AC مجدداً شارژ گردد.

Akili Labs همچنین با موفقیت یک سیستم جریان لمینار را با استریلیزاسیون محیط کاری UV را در FieldLab یکپارچه سازی کرده است. بدین ترتیب کیفیت کلی فرآیندهای تشخیص تقویت می‌شود. تمامی تجهیزات در باکس چاپ شده بصورت سه بعدی FieldLab توانایی تحمل حمل و نقل های دشوار را دارند.

منبع: 3DPI

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here