رشد, سه بعدی, چاپ شده, سلول غضروف, سلول, 3dbaz.com
سلول غضروف چاپ شده بصورت سه بعدی در بدن یک موش رشد کرد

تری‌دی‌بار(3DBaz)- در جایی از سوئد، چند موش آزمایشگاهی، سلول غضروف انسانی را در در بدنشان رشد دادند.
تیمی از محققان دانشگاه Chalmers University of Technology و Sahlgrenska Academy از یک بیوپرینتر سه‌بعدی CELLINK برای ساخت هیدروژل از سلول‌های غضروفی مشتق-انسان استفاده کردند.
سپس آنها این ژل‌ها را در بدن موش های 6 هفته ایمپلنت کرده و پس از 60 روز نشانه‌هایی از “وجود چیزی شبیه به آن غضروف” را دیدند.

محققان در تلاشند تا ببینند آیا می‌توان با بیوپرینترهای سه بعدی ارگان‌های بدنی ساخت تا برای بیماران بکار گرفته شوند یا خیر.
در حالی که بنظر می‌رسد آنها از این هدف هنوز فاصله‌ی زیادی داشته باشند، این آزمایش مخصوص ثابت کرد که دستیابی به چنین چشم اندازی در آینده امکان پذیر است.

با اضافه کردن سلول‌های بنیادین جهت شبیه سازی رشد سلول‌های غضروف، هیدروژل با موفقیت به ایجاد باقت غضروف انسان منجر شد و حتی رگ‌های خونی هم تشکیل شد.
رهبر این تیم، پروفسور Paul Gatenholm گفت:

هم اکنون ما ثابت کردیم که هیدروژل پرینت شده بصورت سه بعدی با سلول‌ها، می تواند ایمپلنت شود. این ترکیب در بدن موش‌ها رشد و بعلاوه‌ی آن، رگ‌های خونی در آن تشکیل شده‌اند.
با کاری که ما کردیم، این تحقیق گامی برداشته تا به مدد آن روزی بتوانیم سول‌هایی را چاپ کنیم که تبدیل به بافت‌های بدنی برای بیماران نیازمند شوند.
وقتی چنین هدفی در ذهن داری باید چنین کار کنی؛ باید گام ها را رو به چلو برداشت، هرچند کوچک.
نتایج ما انقلابی نیستند اما بخشی لذت‌بخش از یک تکامل‌اند!
PRS Global Open مقاله‌ی این تیم را منتشر کرده است. در صورتی که مایل به مطالعه‌ی آن هستید، می‌توانید آن را در اینجا بخوانید.
شما می‌توانید رشد غضروف در موش‌ها را در عکس‌های زیر مشاهده کنید:
رشد, سه بعدی, چاپ شده, سلول غضروف, سلول, 3dbaz.com
سلول غضروف چاپ شده بصورت سه بعدی در بدن یک موش رشد کرد

منبع: Engadget

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here