کمپانی فعال در صنعت شیمی آلمانی

کمپانی فعال در صنعت شیمی آلمانی؛ BASF و کمپانی صنعتی Inkjet از بریتانیا؛ Xaar، با هدف تحقیق بر بهبود روش پرینت سه بعدی (Photopolymer Jetting (PPJ به سمت همکاری دوجانبه پیش می‌روند. روش مد نظر آنها نوعی رسوب گذاری در چاپ سه بعدی با پاشش متریال می‌باشد.

هدف این تحقیق برای بررسی چگونگی بکارگیری این تکنولوژی جهت استحصال بهترین کاربرد در ساخت قطعات صنعتی می‌باشد. احتمال دارد این تکنولوژی توسط OEM ها برای کارخانه‌های هوشمند یا پرینترهای سه بعدی مستقل بکار گرفته شود.

پروسه Photopolymer Jetting

مانند دیگر پروسه‌های رسوب متریال، در روش PPJ قطرات حساس به نور به صورت پاشیده شدن روی بستر چاپ رسوب گذاری می‌شوند. با این حال برخلاف دیگر پروسه‌های رسوب گذاری ماند SLS که از یک لیزر برای چسباندن پودر پلیمر به یکدیگر استفاده می‌کند، PPJ از یک منبع نوری UV برای جامدسازی رزین که بر روی بستر چاپ رسوب گذاری می‌شود، بهره می‌برد.

با این اوصاف، این روش یادآور دیگر پروسه‌های درگیر با مواد حساس به نور مانند چاپ جوهر با UV در ذهن ما می‌شود. در واقع اوایل سال جاری میلادی از این روش‌ها برای چاپ سه بعدی دارو و قرص که مناسب بلع بود استفاده شده است.

در پروسه ساخت به روش پرینت سه بعدی، پروسه‌ی پاشش بصورت لایه به لایه تکرار می‌شود، تا زمانی که مدل سه بعدی مد نظر ما ساخته شود. همچنین در صورت نیاز از فوتوپلیمرها در نقش ساپورت استفاده می‌شود.

BASF و Xaar

طبق ادعای Xaar (که بر روی تکنولوژی‌های تفجوش(Sinter) پرسرعت هم تحقیقاتی انجام داده بود)، این همکاری تا به اینجا بر روی پروسه‌های کنونی بهبودهایی داشته است. Xaar کلگی(printhead)های صنعتی جوهرافشان با “تکنولوژی بازگردش جوهر” و “تکنولوژی نشست بالا” تولید کرده است. BASF هم فوتوپلیمرهایی که جدیداً توسعه داده شده است را مورد آزمایش قرار داده است.

تکنولوژی نشست بالای Xaar موجب می‌شود نرخ رسوب گذاری تا 20 لایه در ساعت با رزولوشن 720 dpi با ماشین Xaar 2001+ حاصل شود. فعال کننده‌ی Chevron کمپانی Xaar و تکنولوژی TF امکان استفاده از مایعات پرذره (high particle-loaded fluids) و پر ویسکوزیته – از جمله فوتوپلیمرهای بهبود یافته که توسط BASF توسعه داده شده‌اند- را تسهیل کرده‌اند.

نمایی از کمپانی BASF در آلمان
نمایی از کمپانی BASF در آلمان
صنعتی سازی PPJ

با بهبود و تقویت پروسه، مدیر ارشد اجرایی  Xaar به نام Doug Edwards اظهار کرد که شرکت‌ها “هم اکنون آماده بکارگیری همکاران بیشتری از از صنایع بیشتر برای اجرای این راهکار” هستند.

Edwards همچنین فواید این همکاری را ستود و گفت:

با فوتوپلیمرهایی که توسط BASF توسعه داده شده‌اند، ما ثابت کرده‌ایم که بهبودهای بارزی را می‌توان با استفاده از ترکیب تکنولوژی‌های هر دو کمپانی بدست آورد.

همکاری BASF و Xaar کیفیت سازه های چاپ شده به روش PPJ را افزایش داده است
همکاری BASF و Xaar کیفیت سازه های چاپ شده به روش PPJ را افزایش داده است

مدیرعامل چاپ سه بعدی در BASF به نام Volker Hammes در ادامه‌ی صحبتها گفت:

راهکاری که از این همکاری حاصل می‌شود به سازندگان امکان تولید قطعاتی بسیار بهتر و مطمئن‌تر در سطوح تولید بالاتر خواهد داد که اهداف تجاری آنها را سودمندترخواهد کرد.

منبع: 3DPI

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here