20141007_151933

تری دی باز (3Dbaz) – فناوری چاپ سه بعدی یک پیشرفت در رده های سطح بالای تکنولوژی (High Tech) محسوب شده که روز به روز در حل توسعه و گسترش می باشد . این خبر ، توسط تیم ترنجی تهیه شده که به خوبی پیشرفت روز افزون این صنعت  در کشور عزیزمان را نشان می دهد.
استریولیتوگرافی یا به زبان محاوره‌ای چاپ سه‌بعدی یکی از روش‌های مدل‌سازی سه‌بعدی سریع است که در صنعت نمونه‌ سازی انقلابی به پا کرده است. پرینترهای سه بعدی لایه‌های نازک مواد را به صورت اشیا سه بعدی درمی‌آورند. این پرینترها از تکنیک ها و مواد بسیاری استفاده می‌کنند، اما تمامی آن‌ها این قابلیت را دارند که فایل های دیجیتالی حاوی داده‌های دیجیتالی سه بعدی- که توسط برنامه‌ی CAD  یا طرح‌های کامپیوتر یا اسکنر سه بعدی تولیدشده – را به اشیای فیزیکی تبدیل کنند. این پرینترها برای اهداف متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. حال این فناوری در حال بومی شدن در ایران است و بزودی فراگیر تر خواهد شد.

در چاپگرهای سه بعدی خانگی، برای تولید محصولات از ذوب پلاستیک بهره می برند. چاپگرهای سه بعدی صنعتی با قابلیت پرینت با استفاده از فلزات، رزین های مایع، خمیر سرامیک و حتی مواد خوراکی ساخته شده اند. امروز در نمایشگاه پرینتر سه بعدی به نمایش گذاشته بود که در دسته “خانگی” قرار دارد. این پرینتر سه بعدی کاملا در ایران تولید شده بود و با توجه به وسایل ساخته شده از این وسیله، باید یک تبریک اساسی به تولید کنندگان این دستگاه بگوییم که در اولین تجربه های خود، بهترین را به ارمغان آورده اند.

20141007_151416

پرینتری که در بالا مشاهده می‌کنید قادر بود تمام وسایل خانگی را پرینت کند، تنها نیاز است که اسکن سه بعدی انجام شود و بعد از آن به این دستگاه اطمینان کنید. یکی از وسیله های جالبی که توسط این پرینتر تولید شده بود، دست طراحی شده با تمام بند های انگشت بود که به نظر من برای مدل سازی در کار های انیمیشن و مقاصد آموزشی بسیار کارآمد خواهد بود. این پرینتر تمام بند های دست را پرینت کرده و با توجه به درز های از قبل معین شده، توسط یک نخ قادر خواهد بود که اعمال طبیعی دست را انجام دهد.

20141007_151803

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که این پرینتر در حال تهیه یک آچار می‌باشد که متاسفانه بدلیل کمبود وقت نتوانستیم تا اتمام پروژه صبر کنیم. سرعت کم در کنار دقت بالا و سرعت بالا در کنار دقت پایین، دو رابطه مستقیم در این پرینتر است.

20141007_151534

نمونه گلدان پرینت شده از این دستگاه:

20141007_151440

نظر شما در مورد این وسیله طراحی شده چیست؟آیا این گونه چاپگر ها می توانند جای خود را در صنعت های گوناگون کشور پیدا کرده و به شکل مطلوبی مورد استفاده ی مهندسان و طراحان قرار بگیرند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here