بزرگترین قطعه ساخته شده با چاپِ سه بعدی برای سفر به مریخ
بزرگترین قطعه ساخته شده با چاپِ سه بعدی برای سفر به مریخ

پروژه‌ی سامانه پرتاب به فضا(SLS یا Space Launch System) ناسا برای اجرا در سال 2022 و 2023 برنامه ریزی شده است. این برنامه به شکلی ترتیب داده شده تا در آن {قطعه} راکتی که بیشترین استفاده از چاپ سه بعدی در آن شده را در برگیرد. با کمک کمپانی Aerojet Rocketdyne که با استفاده از پرینت سه بعدی، ساخت 16 موتور شاتل را به سرانجام رسانده، این آژانس وزن سازه‌ها را در راکت کاهش میداده تا به انجام ماموریت‌های شامل انسان به مریخ کمکی کرده باشد.

در آخرین تست موتور شاتل RS-25 سال، NASA یک pogo accumulator در شمارشگرهایش قرار داده که پروژه SLS را یک گام به محقق شدن نزدیک تر می‌کند.

Pogo ساخته شده با پرینت سه بعدی

این pogo accumulator که با چاپ سه بعدی ساخته شده است، بزرگترین قطعه موتور Aerojet است که تاکنون پرینت شده است. این قطعه (pogo accumulator) که به نوعی نقش جذب کننده‌ی شوک را دارد، از لرزش‌های ناشی از نیروی محرکه جلوگیری به عمل می‌آورد. بنابراین از آسیب‌هایی که ممکن است پوسته‌ی این وسیله نقلیه را صدمه بزند، جلوگیری می‌شود.

مقایسه یک راکت با یک استیک pogo
مقایسه یک راکت با یک استیک pogo

با استفاده از روش ذوب انتخابی لیزر(SLM)، هر دو قطعه‌ی pogo با چاپ سه بعدی ساخته شد. بدین ترتیب به میزان 78 درصد عملیات جوش کاری مرسوم کاهش پیدا کرد. سپس این قطعه بصورت داغ در موتور RS-25 به مدت 400 ثانیه آزمایش شد.

Eileen Drake، مدیر ارشد اجرایی Aerojet Rocketdyne گفت:

این آزمایش، پایداری استفاده از ساخت افزودنی برای تولید سازه‌های بسیار پیچیده در یکی از مطمئن‌ترین موتورهای راکت را نشان می‌دهد. ما انتظار داریم این تکنولوژی بشدت هزینه‌ها را برای دسترسی به فضا کاهش دهد.

.                   

ضروریات افزودنی(Additive Essentials)

Dan Adamski برنامه‌ریز RS-25 در Aerojet Rocketdyne می‌گوید:

زمانی که Aerojet Rocketdyne شروع به ساخت موتورهای جدید RS-25 –فراتر از موجودی کنونی 16 موتور شاتل- کرد، موتورهای آینده RS-25 دوجین از سازه‌هایی که به روش ساخت افزودنی تولید شده‌اند، دارد.

یکی از اصلی‌ترین اهداف برنامه RS-25 کاهش دادن هزینه‌ی کلی موتور در عین حفظ خواص مطمئن بودن و فاکتورهای ایمنی است.

برای رسیدن به این هدف، استفاده از ساخت افزودنی ضروری ست.

نگاهی به pogo accumulator که با چاپِ سه بعدی ساخته شده در یک موتور توسعه ی RS-25
نگاهی به pogo accumulator که با چاپِ سه بعدی ساخته شده در یک موتور توسعه ی RS-25

منبع: 3DPI

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here