designing tool optimized
طراحی با استفاده از نرم افزار بهینه ی مکانیکی

تری‌دی‌باز(3DBaz)- محققان انیستیتو علوم و فناوری (IST) اتریش یک سامانه نرم افزاری توسعه دادند که می‌تواند قطعات مکانیکی و کاربردی را برای چاپ سه بعدی طراحی کند.
این نرم افزار به کاربران امکان ساخت و بازطراحی اشیایی که بصورت کامل پرینت سه بعدی شده‌اند را با استفاده از تمپلیت‌ها و اشکال دلخواه می‌دهد.

محققان برای توسعه‌ی سامانه‌ی نرم افزاری با Adobe Research همکاری کردند که ماحصل آن در تابستان امسال در کنفرانس SIGGRAPH در لس آنجلس نمایش داده خواهد شد.
کمپانی نرم افزاری آمریکایی؛ Adobe تاکنون قدم‌هایی در راستای نرم افزار سه بعدی برداشته و اخیرا هم پلتفرم نرم افزاری کلاودمحور خود را به نام Project Felix برای ترکیب تصاویر دو بعدی و سه بعدی عرضه کرده است.

نمونه ی نهایی چاپ شده بصورت سه بعدی

انعطاف پذیری طراحی

محققان گفته‌اند که سازندگان به راحتی می‌توانند برای چاپ سه بعدی اشیا مکانیکی، فایل پیدا کنند اما برای تغییر یا دستکاری طراحی جهت اهداف مختلف یا شکل‌های متفاوت کار ساده‌ای ندارند.

hands 3d printed
اشکال مختلف چاپ شده با استفاده از نرم فزار

استفاده‌ی دوباره از اشکال مکانیکی

توماس آزینگر(Thomas Auzinger) در خصوص توان بالفعل این نرم‌افزار در طراحی توضیح می‌دهد:
با فرض مدل یک ماشین، معمولا یک نوع مکانیسم وجود دارد که توانایی کارایی و در همان حال هزاران اشکال مختلف که یک ماشین می‌تواند داشته باشد را می‌دهد.
کدهای ما این فاصله را پر کرده و قابلیت استفاده‌ی دوباره را در تمامی اشکال ممکن می‌سازد.
انعطاف پذیری یکی از این قابلیت‌هاست.

آزادی طراحی

نه تنها این سامانه برای تغییر و سفارشی کردن طراحی‌هایِ انجام شده است، بلکه نویسنده تشریح کرد که این نرم‌افزار برای طراحی اشیا از صفر با تمپلیت مکانیکی هم مناسب است.
نویسنده ارشد، رن ژانگ (Ran Zhang) مدعی شد که این ابزار “کارایی را تضمین می‌کند، در حالی که هنرمندان می توانند تمپلیت مکانیکی را برای سازگاری طراحی به انتخاب خودشان تنظیم کنند.”

.                 
منبع: 3DPI

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here