شکلی نوین, نوسازی دست به شکلی نوین توسط Lincoln Laboratory, Lincoln Laboratory, نوین, نوسازی دست, 3dbaz.com
نوسازی دست به شکلی نوین توسط Lincoln Laboratory
تری دی باز(3DBaz)- دست های چاپ شده بصورت سه بعدی اخیرا به عنوان “حلال مشکلات” معلولانی که از نعمت دست بی بهره اند یا نقص عضوی دارند شناخته شده است. وجود شبکه ای رو به رشد به نام e-NABLE دقیقا همان جامعه ایست که چنین “دست های یاری رسان”ی را با همکاری طراحان مرتبط با این حوزه برای بیماران و نیازمندان عضوهای مصنوعی فراهم کرده است.
هرکسی که به یک پرینتر سه بعدی دسترسی داشته باشد می تواند دست های ساخته شده در e-NABLE را با هزینه ای اندک در حدود 50 دلار سرهم کرده و استفاده کند. چنین هزینه ای، بسیار کمتر از پروتزهای سنتی که گاها هزاران دلار خرج برمی دارند بوده و ذخیره ای ارزشمند را برای این افراد به دنبال خواهد داشت.

هم اکنون اما، محصولی که زین پس این نیازمندان تهیه می کنند می تواند حتی بیش از پیش بروزتر و کاربرپسندتر باشد. چنین نتیجه ای به لطف دفتر فناوری لابراتوار نوآوری MIT Lincoln Labratory یا TOIL ممکن شده است.

می توان دست های چاپ شده بصورت سه بعدی TOIL را از سه جهت بررسی کرد که به اختصار به آنها می پردازیم.

شکلی نوین, نوسازی دست به شکلی نوین توسط Lincoln Laboratory, Lincoln Laboratory, نوین, نوسازی دست, 3dbaz.com
نوسازی دست به شکلی نوین توسط Lincoln Laboratory

محدوده ی حرکت گسترش یافته شده

اگرچه دست های ارائه داده شده کاربری دستیاری دارند، اما دچار مشکلاتی هم هستند. یکی از آن مشکلات این است که وقتی شما فقط یک انگشت را مسدود می کنید، تمام انگشتان بی حرکت می شوند، بدین ترتیب ظرفیت های چنگ آویزی محدود می شود.

برای حل این مشکل، تیم مسئول بدنبال راهکاری گشت تا بتوان با  کمک آن هر انشگت جداگانه بسته شود. جستجو های آنها برای راه حل به چنگک ماشین های کشاورزی مدرن رسید. با بهره گیری و الهام گرفتن از الگوی این سازه ها، آنها به راه حل مناسبی دست یافتند

بازخورد دمایی

برای دستیابی به امکان تشخیص دما، محققان یک فیلامنت رنگ-تغییر-پذیر را به پلاستیکی که در چاپ هر دست بکار رفته شده بود اضافه کردند.  ماده مصرف شده ترموکرومیک بوده و رنگ آن بسرعت با تغییر دمای سطح دست عوض می شود.

بازخورد لمسی

محققان به 2 مورد بالا بسنده نکرده و یک حسگر لامسه را هم با استفاده از “icing on the cake” در دستگاه قرار داده اند. ایده ی پشت این کار اضافه کردن یک تیوب انعطاف پذیر که از نوک انگشت تا ساعد حرکت می کند، می بود. این تیوب توسط مایعات مختلفی مانند گلیسرول، روغن ها و آب پر شده است. وقتی فشار به انگشتی وارد می شود، حرکت بسته های مایع در تیوب در ساعد می نشیند و کاربر می تواند فشار اضافه ی مایع ها بر روی پوستش حس کند.

منبع: 3DPI

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here