3dbaz.com
هنوز به واقعیت مجازی اعتقاد ندارید؟ بهتر است داشته باشید

تری دی باز(3DBaz)- تب واقعیت مجازی دیوانه وار بالاست. آنقدری که چه شما از تغییر و تحولاتش خبر داشته باشید، چه نداشته باشید، محکوم به دیوانگی هستید! مهم ترین نگرانی مرسوم برای کاربران این است که آیا سرنوشت شومی در انتظار آن است؟ آیا باید به انقلابی بودن آن باید اعتقاد داشته باشیم؟ می توان آن را تهیه کرد؟… سوال ها و شک و تردید ها بسیار است. پیشنهاد می کنیم با تری دی باز همراه باشید…

زمانی که نسل اول از کنسول پلی‌استیشن عرضه شد، دنیای بازی‌های ویدئویی را به لرزه درآورد. محیط سه بعدی برای گیمرها نا‌آشنا و غریب به نظر می‌رسید و برخی از بزرگان صنعت بازی‌سازی نیز رغبتی به پذیرش چنین فناوری جدیدی نداشتند. اما با گذشت زمان، بازی‌های ویدئویی سه بعدی به استانداردی در این صنعت بدل شدند و بازی‌های دو بعدی روز به روز طرفداران خود را از دست دادند. پلی‌استیشن با رسیدن به رکورد فروش ۱۰۰ میلیون واحد، نینتندو و سگا سترن را تا حدودی از گردونه‌ی رقابت خارج کرد. اگر بخواهیم از همین جا نتیجه گیری کنیم، می توان بگوییم هر باری که یک فناوری جدید وارد می شود، تقریبا همه به آن به چشم بدبینی نگاه می کنند. خواه آینده نگرانه باشد، خواه نباشد.

اما با ورود تدریجی واقعیت مجازی (Virtual Reality) به دنیای بازی‌های ویدئویی (و بخش های دیگر) و تلاش‌های نوآورانه‌ی گوگل و فیسبوک در این زمینه، می‌توان وضعیت فناوری نوپای VR را با ظهور کنسول‌های بازی سه بعدی مقایسه کرد. با این حال برخی هنوز هم در خصوص گسترش استفاده از VR دچار تردید هستند، این فناوری در آینده گسترده‌تر خواهد شد و همانند فناوری بازی‌های سه‌ بعدی، به پذیرفته شدن و گسترش فناوری‌های دیگر نیز کمک خواهد کرد.

درست مانند بازی‌های سه بعدی که به فروش میلیونی پلی‌استیشن و سایر کنسول‌های سه بعدی نظیر ایکس‌باکس سرعت بخشید، واقعیت مجازی نیز می‌تواند نقشی کلیدی در ترغیب کاربران به ارتقا‌ء دستگاه‌های موبایل یا سیستم‌های عاملشان ایفا کند. به طور خاص، همانطور که بازی‌های سه بعدی گیمرها را به بروزرسانی کنسول‌های بازیشان ترغیب کرد، قابلیت‌های VR نیز می‌تواند کاربران را نسبت به ارتقاء تلفن‌های هوشمندشان مجاب کند.

بر کسی پوشیده نیست که دستگاه‌های موبایل گوگل به وضعیت بدون تغییری از لحاظ ترغیب به ارتقاء رسیده‌اند. در ماه مه سال ۲۰۱۶، حدود ۳۵.۶ درصد از دستگاه‌های اندرویدی، نسخه‌ی ۵ تا ۵.۱ از اندروید لالی‌پاپ را اجرا می‌کردند، که در سال ۲۰۱۴ عرضه شده‌اند. این در حالی است که تنها ۷.۵ درصد دستگاه‌های اندرویدی به نسخه‌ی ۶ مارشمالو از این سیستم‌ عامل مجهز هستند.

با وجود این آمار و ارقام ناامیدکننده، گوگل در حال عرضه‌ی اندروید نوقا، نسخه‌ی جدید سیستم عامل موبایل و تبلت خود است. VR پتانسیل این را دارد که آمار را به سود اندروید ۷ تغییر دهد و گوگل نیز با علم به این پتانسیل، قابلیت‌های موبایل پلتفرم Daydream را در جریان نطق اصلی رویداد Google I/O معرفی کرد. واقعیت مجازی همچنین می‌تواند کاربران را به خرید تلفن‌های 4K ترغیب کند.

تا انتشار قسمت دوم این مقاله با تری دی باز همراه باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here