cootie during treatment
کوتی در حال قرار گرفتن در دستگاه اسکن و پیمودن مراحل درمان

تری‌دی‌باز(3DBaz)- همانطور که در مطلب قبلی یادآور شدیم، قصد داریم مروری بر کاربرد و نقش چاپ سه بعدی در دامپزشکی داشته باشیم.
یکی از گسترده ترین کاربردهای این فناوری در ساخت ابزارها و ایمپلنت های توانبخشی ست.
ممکن است گاهی بیماری ها به قدری پیچیده باشد که درمان همواره با چالش مواجه شود.
اینجاست که چاپ سه بعدی حتی به درمان سرطان حیوانات هم ورود کرده است. با ما همراه باشید…

برای مطالعه‌ی قسمت قبلی به اینجا مراجعه کنید.

این قالب‌ها یک پوسته (shell) از خارج بدن هستند که دور حیوان قرار می‌گیرند و مانع از حرکت او می‌شوند، همچنین این پوسته به عنوان مانعی، سد راه هرگونه عفونتی در طول جراحی عمل می‌کند.
قالب کوتی در چهار تکه چاپ شد و چند روز طول کشید تا 90% آن کامل شود.
دلیل این سطح بالای infill نه تنها موجب محدود کردن میزان تشعشعاتی بود که از بدن عبور می‌کرد، بلکه تابش‌های دیگری را از خارج بدن می‌گرفت و داخل پوسته قرار می‌داد، پس از آن این تابش‌ها با ایجاد تعامل با پوسته توانستند عوض شوند؛ سپس برگردند و داخل بدن بیمار پخش شوند.
بعد از تقریبا پنجمین درمان، کوتی در حال بهبودی جزئی بود و تا انتهای دوره بهبودی کامل خود را بدست آورد.

تا حالا، کوتی تنها حیوانی است که با استفاده از متد Deveau درمان شده است.
اما امید می‌رود این روش در تمامی مراکز دامپزشکی دنیا به تصویب برسد.
این کار از نظر تئوری نباید خیلی سخت باشد.
برخلاف دیگر دستگاه‌های چاپگر سه بعدی پزشکی، این قالب‌ها نیازی به گواهینامه ندارند،، اما Morgan توضیح می‌دهد که این صنعت با مانع دیگری روبروست و آن “آموزش” است:

من فکر می‌کنم مردم زیادی وجود دارند که اگر تا به حال از چاپگر سه بعدی استفاده نکرده‌اند در مورد گرایش به آن دچار تردید هستند و این درست است.
یک منحنی یادگیری بسیار خوبی همراه با چاپگر سه بعدی وجود دارد.
چیزی که ما یافتیم این است که مدارس دامپزشکی زیادی وجود دارند که درحال حاضر با وجود استفاده از چاپگر سه بعدی هنوز به کاملترین مزایای آن دست نیافته‌اند.
اگر می‌خواهند چیزی چاپ شود باید آن را به دست یک مهندس بسپارند یا در قسمت دیگر دانشگاه آن را چاپ کنند و این کار اصلا راحت نیست.
آنها تمایل به داشتن چاپگر سه بعدی اختصاصی دامپزشکی در دسترس خودشان دارند تا بتوانند بوسیله‌ی آن به آسانی روی موارد استفاده‌ای که در ذهنشان دارند کار کنند، چرا که اپلیکیشن‌های زیادی برای چاپ سه بعدی در زمینه‌ی داروهای دامپزشکی وجود دارد، این موضوع صرفا درمورد پیاده سازی آن است.

این دقیقا همان اتفاقی است که اکنون در Texas A&M به عنوان نتایج تحقیقات دکتر Deveau در جریان است.

وی هم اکنون در حال انتقال دانش خود به مناطق دیگر دانشگاه است، جایی که اگر چیزی با این تکنولوژی امکان پذیر باشد اساتید همکار و دکترها علاقه‌مند به یادگیری آن هستند.
طبق گفته‌های دکتر Deveau، یک فشار بزرگ از جانب بخش دامپزشکی برای اتخاذ بیشتر از آموزش مبتنی بر مدل وجود دارد زیرا برنامه‌ی درسی دوباره طراحی شده است تا سناریوی بالینی تمرکز بیشتری را برای تجربه‌ی درمانی ارائه دهد.
با دادن توانایی تجسم کردن به متخصصان بالینی و برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده برای روش بهینه‌ی جراحی، این تکنولوژی درها را برای درمان حیوانات بی شمار دیگر باز کرده است.
cootie after treatment
کوتی پس از درمان
Morgan اضافه می‌کند:
من فکر می‌کنم بزرگترین درسی که او یاد گرفت این بود که شما هرگز نمی‌توانید تمام کارهایی که با داشتن چاپگر سه بعدی قادر به انجام آن هستید را پیش بینی کنید، زیرا بی نهایت کاربرد می‌توان از آن دریافت کرد.
تنها کافیست این روند در برابر فردی قرار گیرد و اجازه دهید تصوراتشان بر فضا چیره شود و ببینید چطور این ابزار می‌تواند به این افکار جامه‌ی عمل بپوشاند.

منبع: TCT Magazine

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here