تری‌دی‌باز(3DBaz)- در این مطلب قصد داریم مروری بر کاربرد و نقش چاپ سه بعدی در دامپزشکی بپردازیم.
یکی از گسترده ترین کاربردهای این فناوری در ساخت ابزارها و ایمپلنت های توانبخشی ست.
ممکن است گاهی بیماری ها به قدری پیچیده باشد که درمان همواره با چالش مواجه شود.
اینجاست که چاپ سه بعدی حتی به درمان سرطان حیوانات هم ورود کرده است. با ما همراه باشید…

اینجا در 3DBaz ما در مورد شاهکارهای پزشکی و خارق العاده‌ی صنعت چاپ سه بعدی که از مدل‌های دقیق پزشکی به ایمپلنت جمجمه‌های فلزی فعال شده، گزارش‌های مختلفی تهیه کرده‌ایم.
اما، همانطور که دنیای دامپزشکی کشف کرده، این تنها انسان‌ها نیستند که از فواید بسیار زیاد تکنولوژی کنونی بهره می‌برند!

هنگامیکه دکتر Deveau، انکولوژیست رادیولوژی و استادیار بالینی Texas A&M’s Veterinary School، در مورد درمان بیماری لنفوم پوستی(نوعی سرطان که موجب آسیب پوستی می‌شود) تحقیق می‌کرد؛ با کوتی، یک سگ کوچک Bischon Frise آشنا شد که همراه صاحبش از نیوجرسی به تگزاس برای یافتن درمان جایگزین برای این بیماری نادر سفر کرده بود.

معمولاً هنگام درمان لنفوم پوستی در انسان، وی هشیار است و برای جلوگیری از نفوذ در اندام‌ها باید بدون حرکت و ثابت بماند تا مطمئن شوند تشعشات تنها از ناحیه‌ی خاصی از بدن عبور می‌کند و نه خیلی عمیق در پوست.
همانطور که میتوانید تصور کنید، برای سگ ثابت ماندن در یک حالت در هنگام درمان به این سادگی‌ها نیست.
بنابراین این روش برای حیوانات آسیب دیده با این بیماری غیر قابل انجام است.
پس از انجام دادن چند آزمایش روی سگ مرده که هر کدام در فاصله زمانی 2 الی 3 ساعت می‌شد، Deveau دریافت انجام این فرم خاص از درمان تابشی روی حیوان زنده بی شک کار بسیار دشواری است.
پس تصمیم به استفاده از ایده‌ی قالب سفارشی را گرفت که با استفاده از آن حالت قرارگیری حیوان در آن حالتی مطلوب است و همچنین این قالب تکرار آزمایش‌ها در طول دوره‌ی درمان را تضمین می‌کند.
داشتن سی تی اسکن کوتی که در هنگام مشاوره از او گرفته شده بود، داده‌های سه بعدی قابل استفاده‌ای را در اختیار دانشگاه گذاشت که می‌توانست به آسانی تبدیل به فایلی دیجیتال برای ساخت قالب شود.
اما روش‌های سنتی برای ساخت قالب بسیار هزینه‌بر و گران است، خصوصا برای فقط یکبار استفاده.
پس روشی جایگزین مورد نیاز بود.
با وجود تجربه‌ی کم در تکنولوژی قبل از آن، Deveau روی چاپگر سه بعدی Gigabot، ماشین open source با فرمت بزرگ تولید شده توسط Re:3D، برای چاپ قالب سفارشی یا پوسته(shell) درمان برای کوتی سرمایه گذاری کرد.

Morgan Hamel مدیر فروش جهانی در Re:3D  توضیح داد:

این قالب یک روش بسیار خلاقانه برای حل مشکل بود.
هیچ کس تاکنون این راه را پیش نگرفته بود و این سوال را نپرسیده بود که چه می‌شد اگر ما این بیماران را در چیزی قرار دهیم که نه تنها آن ها را بی‌حرکت نگه دارد بلکه هر بار که آنها داخل این قالب‌ها قرار می‌گرفتند ما می‌دانستیم که دقیقا در چه نقطه‌ای قرار دارند.

وی اضافه کرد:
اگر قبل از چاپ سه بعدی تلاش کردید گزینه‌هایتان محدود می‌شود، یعنی شما مجبور به ساخت قالب از بیمار خود می‌شوید که برایتان بسیار هزینه بر خواهد بود.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here