کاربرد, چاپ, سه بعدی, طلا, جواهرات, صنعت, تولید, مزیت,
کاربردها و مزیت های چاپ سه بعدی در صنعت طلا و جواهرات

تری دی باز (3Dbaz) – قطعا پاسخ دادن به این سوال که “چاپ سه بعدی در ساخت جواهرات چه نقشی ایفا می کند؟” بدون دانش فنی میسر نخواهد بود. همان طور که علاقه مندان مطلع هستند، چاپ سه بعدی با فناوری ها و روشهای مختلفی کار کرده و هر کدام از این فناوری ها از مواد مصرفی متفاوتی بهره می برند. از فیلامنت ها گرفته تا پودر و رزین مایع و وکس، همه و همه از مواد مصرفی برای چاپگر های سه بعدی هستند. در این مطلب تری دی باز قصد دارد با نگاهی به نقش چاپ سه بعدی در فرآیند تولید جواهرات، اثرات امروزه‌ی این فناوری در توسعه و پیشرفت حوزه ساخت جواهرات را تشریح نماید.

همه می دانیم که یک وجه مشترک در تمامی چاپگر های سه بعدی این است که همه آنها به یک فایل طراحی شده سه بعدی جهت انجام چاپ نیازمندند. این فایل های سه بعدی با نرم افزار های مخصوصی در حوزه طراحی سه بعدی از  Tinkercad گرفته تا  نرم افزار هایی حرفه ای نظیر RhinoGold و Matrix ساخته می شوند. پس از این مرحله چاپگر سه بعدی، فایل را دریافت کرده و شی فیزیکی آن طرح را به ما تحویل می دهد. این اتفاق در حوزه طلا و جواهرسازی باعث شده تا ایده های نو و جدید سازندگان راحت تر از قبل به وقوع پیوسته و هرچه سریع تر به حالت قابل لمس برسند.

آخرین فناوری های مورد استفاده در صنعت طلا و جواهرات کدام اند؟

برای ساخت جوهرات از جنس طلا، نقره، برنز، مس و برنج، از چاپ Lost-Wax و ریخته گری استفاده می شود. این فرآیند مبنای ساخت جواهرات با چاپگر های سه بعدیست که در روش های سنتی نیز به چشم می خورد.

این روش تولید، با چاپ سه بعدی مدل از ماده وکس (Wax) آغاز می شود. پرینتر از ماده مصرفی Wax برای چاپ مدل استفاده می کند. سپس شاخه هایی درخت مانند، اصطلاحا (tree)، که از جنس وکس بوده به مدل متصل شده تا فرآیند ریخته گری هر چه دقیق تر انجام شود. حالا مدل وکس را در یک فلاسک گذاشته و آن را با گچ مرغوب پر می کنند. این عمل باعث شده تا قالب مورد نیاز برای انجام عملیات ریخته گری ساخته شود. حالا بلوک ساخته شده را حدود هفت ساعت در کوره داغ حرارت داده تا مدل درون آن کاملا سوخته و بخار شود. در نهایت قالب آماده ی ریخته گری فلز مذاب می گردد. این فرآیند در تصویر زیر نشان داده شده است :

کاربرد, چاپ, سه بعدی, طلا, جواهرات, صنعت, تولید, مزیت,
کاربردها و مزیت های چاپ سه بعدی در صنعت طلا و جواهرات

مزیت چاپ سه بعدی در ساخت جواهرات در چیست ؟

اگر کمی با ساخت جواهرات به روش سنتی آشنا باشید قطعا خواهید توانست تا راحت تر از بقیه اصناف به مزیت های چاپ سه بعدی در این حوزه پی ببرید. برای مثال در ساخت مرسوم و سنتی انگشتر، بلوکی از جنس وکس و در ابعاد انگشتر به دست طراح سپرده می شود. سپس این شخص با ابزار و تجهیزات مخصوص آن را تراشیده و طرح های مورد نظر را با شیار ها و خلل و فرج منحصر به فرد ایجاد می کند، سپس این مدل حاضر قرار گرفتن در قالب گچی بوده و پس از قرار گرفتن در آن ذوب و ریخته گری می شود.

حال در اینجا می توان به سه مزیت چشم‌گیر چاپگر های سه بعدی در حوزه ساخت جواهرات پی برد :

1- قطع به یقین ساخت مدل در طرح های خاص، مدرن، سفارشی و منحصر به فرد، هرگز از طریق مدل سازی دستی امکان پذیر نخواهد بود و هر چه بیشتر به سمت آینده حرکت می کنیم دیگر طرح های قدیمی و پیش پا افتاده جایی در بازار نخواهند داشت. این یعنی به تدریج و با گذشت زمان خواسته ها و سلایق مشتریان بالقوه، با دیدن طرح های جدید و بسیار خاص در بازار جواهر تغییر کرده و  دیگر الگوهای قدیمی جوابگوی بازار نخواهد بود. حالا این چاپگر سه بعدیست که به کمک جواهر سازی پیشرفته آمده و با خلق نمونه هایی نایاب و بی همتا در بازار پیشتازی می کند. در حقیقت می توان اطمینان داشت طراح و جواهرسازی که امروزه به سمت سرمایه گذاری در این فناوری حرکت کند، قطعا به نامداران آینده ی این صنعت تبدیل خواهد شد و آن دسته از سازندگانی که گاها به دلیل هزینه های سرمایه گذاری از این میدان فاصله بگیرند، به تدریج بازار سنتی خود را در دنیای کالا های مدرن و منحصر به فرد امروزی از دست خواهند داد.

کاربرد, چاپ, سه بعدی, طلا, جواهرات, صنعت, تولید, مزیت,
کاربردها و مزیت های چاپ سه بعدی در صنعت طلا و جواهرات

2- با افزایش قیمت جهانی طلا، ساخت جواهرات بزرگ و جذاب که اغلب برای خانم ها بسیار قابل توجه است، به کاری دشوار برای سازندگان بدل شده است. اگر سازنده ای بخواهد یک انگشتر بزرگ و چشم نواز با پیچیدگی های فراوان را مدل سازی و ریخته گری کند نه تنها با سختی های زیادی در مدل سازی دستی آن، دست و پنجه نرم خواهد کرد بلکه قیمت نهایی آن انگشتر گاها برای مشتریان سنگین و نامعقول به نظر خواهد آمد. در حقیقت رسیدن به مدلی حجیم و در عین حال ظریف و سبک با مدل سازی دستی کاری بس دشوار است، در حالی که ساخت چنین مدلی وظیفه اصلی چاپگر سه بعدی بوده و آن را به نحو احسن انجام خواهد داد. شما می توانید یک طرح ظریف و در عین حال بزرگ و چشم نواز را با چاپگر سه بعدی چاپ کرده و در نهایت، طلای کمتری را برای ساخت چنین مدلی مصرف کنید. این یعنی ساخت همان انگشتر بزرگ و زیبا اما با قیمتی پایین تر به دلیل ظرافت و سبکی آن!

کاربرد, چاپ, سه بعدی, طلا, جواهرات, صنعت, تولید, مزیت,
کاربردها و مزیت های چاپ سه بعدی در صنعت طلا و جواهرات

3- اصلاح فایل سه بعدی و ایجاد تغییرات در آن، به راحتی هر چه تمام تر در نرم افزار های کامپیوتری صورت می گیرد. با این قابلیت، دیگر جواهرساز نیازی به ساخت تعداد متعددی مدل مختلف به صورت دستی و طاقت فرسا به منظور رسیدن به نتیجه مطلوب نهایی، نخواهد داشت، بلکه وی می تواند فایل سه بعدی طرح مربوطه را در نرم افزار ویرایش کرده و در عرض چند دقیقه و گاها چند ساعت به نتیجه نهایی در کیفیت مطلوب دست یابد.

در پایان می توان گفت که چاپ سه بعدی آمده است تا کار را برای همگان ساده تر کند. اگر شما نیز تجربه خاصی در کار با پرینتر های سه بعدی در این حوزه دارید، آن را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

با تری دی باز همراه باشید.

منبع : 3Dbaz

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here