کاربرد,چاپ, پزشکی,پرینتر, سه, بعدی
کاربرد های چاپ سه بعدی در علوم پزشکی

تری دی باز (3Dbaz) – چاپ سه بعدی برای اولین بار در تاریخ بشریت در سال 2000 در علوم پزشکی مورد استفاده قرار گرفت. اولین بهره ای که از ساخت افزودنی یا همان چاپ سه بعدی در این حوزه گرفته شد، ساخت ایمپلنت ها و پروتز های سفارشی از سوی دندان پزشکان بود. از آن پس، کاربرد های درمانی این فناوری به شکل قابل ملاحظه ای تکامل یافت.

گزارش های اخیر منتشر شده در این موضوع، حاکی از ساخت استخوان، گوش، اسکلت خارجی، نای، استخوان آرواره، عینک، کشت های سلولی، سلول های بنیادی، رگ های خونی، شبکه های عروقی، بافت ها و دستگاه های تحویل دارو با دوزهای اختصاصی بوده که همه و همه حاصل به کارگیری صحیح فناوری چاپ سه بعدی (3D Printing) می باشد. امروزه می توان کاربرد های پزشکی چاپ سه بعدی را در یک دسته بندی مشخصی قرار داد که در پایین به آنها اشاره می کنیم :

  • چاپ بایو (Bio) یا چاپ زیستی مخصوص اندام و بافت ها

  • بهره گیری در چالش های ساخت اندام های عروقی

  • پروتز ها و ایمپلنت های سفارشی و شخصی سازی شده

  • ساخت مدل های آناتومیک جهت کسب آمادگی کامل قبل از جراحی

  • چاپ دارو و قرص در ابعاد اختصاصی با دوز های سفارشی مخصوص هر بیمار

چاپ سه بعدی به کمک بشریت آمده تا در بسیاری از زمینه ها از جمله علوم پزشکی در جهت راحتی و کاهش آیتم های پر هزینه و زمان‌بر مورد استفاده قرار گیرد. کماکان تحقیقات دانشمندان در راستای بهبود و توسعه کاربرد های فناوری سه بعدی ادامه داشته و در تلاشند تا به روش های نوین و پربازده از این تکنولوژی نوپا دست پیدا کنند. در حقیقت تا به حال پیشرفت های عظیمی در این مسیر رخ داده، اما تکامل و رسیدن به کاربرد هایی انقلابی نظیر چاپ بی نقص اندام بدن کمی زمانبر بوده که البته با سرعت خیره کننده رشد تکنولوژی و نبوغ بشریت، دستیابی سریع به آن امری دور از انتظار نخواهد بود.

منبع : 3Dbaz

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here