مسابقه پرینت سه بعدی

23 فروردین 1397 روزی پرنشاط و بهاری برای چاپ سه بعدی ایران بود. بوی خوش بهار، طراوت و زندگی در هوا پیچیده و روزی پویا را برای کودکان و نوجوان ایران زمین رقم زد. مسابقه پرینترهای سه بعدی در 13امین جشنواره دانش آموزی تبیان، آن رویدادی بود که تکنولوژی روز دنیا را به ذهن آیندگان این مرز و بوم تزریق می‌کرد.

ساعت اجرا

حوالی ساعت 10 صبح رسیدیم به دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی. در یک سالن نسبتا کوچک اما پرحرارت مسابقه تعدادی نوجوان خلاق دبستانی با جدیت در حال برگزاری بود. بر اساس یک مسابقه با قوانین خاصی که برای آن مشخص شده بود، این نوجوانان جویای نام پروژه‌هایشان را با جدیت به نمایش گذاشته بودند و برای حاضران با اعتماد بنفس بالایی از فرایند طراحی. ایده پردازی، ساخت و تغییر بخشی از پروتوتایپ خود برای بهبود می‌گفتند.

به همین خاطر خدمت دکتر غفاری و دکتر مشایخ از ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته رسیدیم تا چند سوالی در این خصوص بپرسیم. ضمن تشکر از هر دو عزیز بابت مصاحبه، دکتر غفاری در این خصوص به ما گفت:

ضمن تشکر از مجموعه 3DBaz بابت همراهی در این رویداد. همانطور که می‌دانید برنامه‌ای در ستاد تدوین شد که سند راهبردی نام گرفت. در بخشی از این سند راهبردی که با عنوان برنامه‌ی ملی ساخت افزایشی رونمایی شد. ابتدارکات ویژه‌ای برای دانش آموزان در حوزه فعالیت‌های ترویجی ترتیب داده شد. از آنجایی که نهاد تبیان سابقه 13 ساله در برگزاری جشنواره‌های دانش آموزی داشت. ما با همکاری این نهاد، عنوان مسابقه‌ی پرینترهای سه بعدی را در سرفصل مسابقات گنجاندیم که خوشبختانه استقبال خوبی از آن صورت گرفت.

در این ساعت(حوالی 10:30 صبح)، 5 گروه از داشن آموزان پایه‌ی اول تا ششم شرکت کردند و از ساعت 11 به بعد 13 گروه از پایه دبیرستان برای مسابقه حضور خواهند داشت. با توجه به محدودیت‌های زمانی و تبلیغات کمی که انجام شد. استقبال از طرف مدارس خیلی خوب بوده و سطح کاری نوجوانان خیلی خوب بوده.

چاپ سه بعدی به بچه ها کمک می‌کند تا طرح‌های خود را عملی کنند و آزادانه فکر کنند. همچنین با پرینت سه بعدی ایده‌ها، آنها می‌توانند بفهمند کجای ایده‌ها وطرح های آنها مشکل دار بوده است و سپس آن را اصلاح کنند.

ستاد ساخت پیشرفته برنامه‌هایی را در انتهای سال گذشته اجرا کرد و قرار است برنامه‌ها جدی‌تر پیگیری شوند. عنوان برنامه‌ای که از آن صحبت می‌کنیم “لذت بردن از چاپ سه بعدی” است. در این برنامه گروه‌های دبیراستانی و دانش آموزی می‌توانند در FabLab ای که در دانشگاه علم و صنعت تاسیس شده شرکت کنند. و از فعالیت‌های آموزشی استفاده کنند و چیزهایی که دوست دارند بسازند و از چاپ سه بعدی لذت ببرند.

  • آیا شرکت کنندگان این مسابقه آشنایی قبلی با پرینت سه بعدی داشتند؟

بعضاً مدارسی در تهران بصورت خودجوش نسبت به تهیه پرینتر سه بعدی اقدام کردندو کارهای آموزشی را شروع کردند. هدف ما از اجرای برنامه لذت بردن از چاپ سه بعدی دعوت از گروه‌هایی است. که تا به الان از این موضوع مطلع نبودند. امکانات برای این عزیزان در دانشگاه علم صننعت فراهم خواهد بود و آنها می‌توانند از سیستم ها استفاده کرده و کاراشون رو انجام بدند.

  • این مسابقه جزو برنامه های ترویجی بود؟

دقیقا. این برنامه جزو برنامه ترویجی پرینت سه بعدی  برای دانش آموزان می‌باشد.

  • از آینده چه خبر؟ برای گروه‌های دیگر هم برنامه‌ای ترتیب داده شده؟

تمایل ما این است که یک جشنواره مستقل برای طیف گسترده‌تری از دانش آموزان از تمام گروه‌ها داشته باشیم. اما لازمه‌ی این کار، آموزش اولیه این گروه‌هاست. تا بتوانیم ورودی کافی را برای این گونه جشنواره‌ها داشته باشیم. حدس ما این است که حداقل یک فرصت 6 ماهه نیاز است تا فعالیت‌های ترویجی ما انجام شود تا آشنایی کافی ایجاد گردد. اگر این تعداد دانش آموز در این جشنواره محدود بنظر می‌رسد شاید دلیلش این است که تا به امزوز فعالیت آموزشی خاصی برای آنها در نظر گرفته نشده و تنها براساس علاقه فردی گروه‌ها تشکیل شده است. قطعا اگر برنامه‌ی ویژه و مدونی برای آموزش اجرا شود، تعداد افراد درگیر در این جشنواره‌ها بیشتر خواهد شد.

  • این جشنواره تا چه زمانی ادامه دارد؟

برنامه پرینت سه بعدی تا ظهر امروز(23 فروردین 97) ادامه داشته و پس از آن به دلیل تعدد مسابقات دیگر مانند رباتیک و غیره، در روز جمعه و در اختتامیه جشنواره برندگان اعلام خواهد شد.

از مسایقه چه خبر؟

برسیم به بخش هیجان انگیز این گزارش که همان مسابقه پرینترهای سه بعدی بود. تعدادی دانش آموز نوجوان در قالب تیمهای چند نفره گرد هم آمده بودند تا توانایی‌های خود را به رخ بکشند. برخی از آنها واقعا پا در کفش بزرگترها کرده بودند و از نرم‌افزارهای خوب مهندسی مانند SolidWorks استفاده کرده بودند! همچنین برند پرینترهایی که استفاده کرده بودند هم در کلاس کودک طبقه بندی نشده بود. از نام‌های مرسوم بازار بهره برده بودند. با وجودی که شاید بنظر برسد انتخاب‌های بهتری در بازار وجود دارد، ممکن دلیل این انتخاب‌ها نبود کانال‌های فروش و بازاریابی مناسب این قشر باشد.

شما را به دیدن گزارش ویدیویی دعوت میکنیم:
.                          

لینک تماشا در Youtube
توجه: این گزارش با تجهیزات و نرم افزارهای آماتور در اختیار شما قرار می گیرد. پیشاپیش به دلیل وجود هرگونه کم‌کاری و پایین بودن کیفیت از شما عذر می‌خواهیم.

همچنین این گزارش تنها محدود به گروه دبستان است و از حاضرانی که موفق به تهیه رسانه(عکس و فیلم) از مسابقه بخش دبیرستان شدند، دعوت میکنیم تا فایل‌هایشان را در اختیار ما بگذارند.

آلبوم تصاویر:

مسابقه پرینت سه بعدی دانش آموزی
مسابقه پرینت سه بعدی دانش آموزی
مسابقه پرینت سه بعدی دانش آموزی تبیان
مسابقه پرینت سه بعدی دانش آموزی تبیان
شرکت کنندگان مسابقه پرینترهای سه بعدی تبیان
شرکت کنندگان مسابقه پرینترهای سه بعدی تبیان

بنظرتان نکته‌ای از قلم افتاده؟ نکته‌ای را اشتباه ذکر کردیم؟ حتما با ما تماس بگیرید و ما را در جریان اصلاحات قرار دهید. مطمئناً اصلاحات و نکات بیشتر را اضافه می‌کنیم.

ارتباط مستقیم با سردبیر: در کانال تلگرامی ما عضو شوید و ما را بیابید

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here