رویداد یک روز با صنعت چاپِ سه بعدی
رویداد یک روز با صنعت چاپِ سه بعدی

یک روز با صنعت پرینتر سه بعدی

در تاریخ 9 آذر 1396، مجموعه‌های 3DFast و SciBoom  به همراه شرکت برنا نوآوران پویا، در دانشکده مکانیک دانشگاه علم و صنعت، رویداد “یک روز با صنعت چاپ سه بعدی” را برگزار نمودند. مثل بسیاری از رویدادهای اخیری که در کشور با محوریت چاپ سه بعدی برگزار می‌شود، مخاطبان این رویداد هم اکثراً دانشجویان، مهندسان و علاقه‌مندان به تکنولوژی‌های جدید بودند.

طبق توضیحاتی که درباره این رویداد داده شده، مخاطبان این رویداد عموما مهندسان رشته‌ی برق و مکانیک هستند:

این سری رویدادها با هدف آموزش عموم برای ارزش آفرینی با استفاده از این تکنولوژی توسط توصیف کاربردها و فرصت‌ها و زنجیره‌های ارزش آن طراحی شده است.

تا به اینجا از خود رویداد گفتیم. اما زین پس مروری می‌کنیم بر موضوعاتی که در این رویداد تشریح شد. با 3DBaz همراه باشید…

بخش اول: معرفی تکنولوژی‌های چاپ سه بعدی
سخنران: آقای طباطبایی (مدیر ارشد عملیاتی مجموعه 3DFAST)

اینفوگرافیک تکنولوژی‌های ساخت افزودنی
اینفوگرافیک تکنولوژی‌های ساخت افزودنی

چه با تکنولوژی‌های چاپ سه بعدی آشنا باشیم چه نباشیم، مرور و توضیح در مورد آنها لذت بخش است. ارائه‌ی آقای طباطبایی با معرفی روش‌های مرسوم ساخت افزودنی(بخوانید پرینت سه بعدی) آغاز شد. مروری که از معرفی روش FDM و DLP آغاز شد و به BinderJet – روشی که بسیار شبیه به چاپ دو بعدی یا چاپ بر روی کاغذ است- رسید. همچنین روش‌هایی مانند DOD و EBM هم معرفی شد و همراه آنها ویدیوهایی برای تفهیم بهتر چگونگی روش‌ها پخش شد.

سخنرانی آقای طباطبایی در خصوص تکنولوژی‌های ساخت افزودنی
سخنرانی آقای طباطبایی در خصوص تکنولوژی‌های ساخت افزودنی

سپس نوبت به دیگر روش های پیشرفته مانند SLS و SLM رسید که اتفاقا در کشورمان ایران نیز شرکت‌های باسابقه‌ای وجود دارند که قادر هستند با فناوری بومی شده دستگاه‌های SLM و SLS را ارائه دهند. تفاوت دو روش یاد شده با FDM و DLP نیز مقیاس دستگاه‌ها، کاربردها و خواص حیاتی مواد مصرفی آن است. یکی از نکات جالب این بررسی‌ها نیز تشابه روش EBM با SLM بود.

یکی از سوالاتی که در انتهای این بخش توسط یکی از دانشجویان مطرح شد، این بود که آیا می‌توان شیشه را هم چاپ کرد؟ جواب “بله” بود، اما نه به گستردگی بقیه روش‌ها. طبق اخباری که از MIT News دریافت شده، چاپ سه بعدی شیشه در دمای 1037 درجه سانتی‌ گراد امکان پذیر است.

بخش دوم: تعامل پویا با پرینت سه بعدی

پس از به انتها رسیدن بخش اول، نوبت به هم افزایی و آشنایی شرکت کنندگان در موضوعات مختلف بصورت کاملاً عملی بود. معرفی ساختار اولیه پرینترهای سه بعدی FDM توسط مهندس طباطبایی، آشنایی با اسکن سه بعدی توسط مهندس فاضلی، آشنایی با پرینتر Dayan K12T از برنا و پرسش و پاسخ در خصوص تکنولوژی‌های مختلف چاپ سه بعدی به همراه نمونه‌های چاپ شده از بخش های این تعامل بودند.

فضای تعاملی و پویای چاپِ سه بعدی
فضای تعاملی و پویای چاپِ سه بعدی
فضای تعاملی و پویای چاپِ سه بعدی
فضای تعاملی و پویای چاپِ سه بعدی

فضای تعاملی و پویای چاپ سه بعدی
فضای تعاملی و پویای چاپ سه بعدی
مصادیقی از کاربرد پرینت سه بعدی در زندگی روزانه، پزشکی، دندانپزشکی، تجارت و صنعت به نمایش گذاشته شد و علاقه‌مندان با مشاهده کامل نمونه‌ها، با چالش‌ها و فرصت‌های موجود جهت ارزش آفرینی هر کدام از این زمینه‌ها آشنایی بیشتری پیدا کردند.

بخش پایانی: کاربردها و فرصت‌های صنعت چاپ سه بعدی
سخنران: آقای مسلمی‌نیا (مدیر تکنولوژی مجموعه 3DFAST)

بخش آخر این رویداد با سخنرانی آقای مسلمی‌نیا آغاز شد. ایشان در ابتدا در خصوص کاربردهایی که چاپ سه بعدی حوزه‌های مختلف می‌تواند داشته باشد، صحبت کردند. این زمینه‌ها شامل معماری، هنر(طراحی، مجسمه‌سازی و…) جواهرسازی، پزشکی و دندانپزشکی، هوافضا، صنعت اتومبیل سازی، مد و فشن، غذا و دارو می‌شدند.

سخنرانی آقای مسلمی نیا در خصوص کاربردها و فرصت های صنعت پرینتِ سه بعدی
سخنرانی آقای مسلمی نیا در خصوص کاربردها و فرصت های صنعت پرینتِ سه بعدی

در ادامه زنجیره ارزش کاربرد پرینت سه بعدی در رشته‌های معماری، مهندسی معکوس، طراحی محصول، طراحی و ساخت جواهرآلات، دندانپزشکی دیجیتال، طراحی کاراکتر(اکشن فیگور) برای حاضرین بصورت کامل توضیح داده شد.

در انتها نیز به فرصت‌های کارآفرینی در این زنجیره‌های ارزش اشاره شد. این فرصت‌ها در 4 دسته‌بندی “Designers، Creators، Makers و Manufacturers” تعریف شدند(در اینجا مقصود از Creatorها، سازندگان نرم افزارهای تعاملی برای تولید محصولات برای مشتریان نهایی است).

یکی از نکات بارزی که به حاضرین یادآوری شد، این بود که توسعه محصول و بکارگیری نوآوری‌ها در چاپ سه بعدی، برای مشتری نهایی، بسیار سودمندتر از کار در مقیاس B2B یا صنعتی می‌باشد.

در آینده چه خواهد گذشت؟

دو نوع رویداد توسط 3DFAST ترتیب داده شده که سری رویدادهای “یک روز با صنعت پرینت سه بعدی” با هدف آموزش عموم برای ارزش آفرینی با استفاده از این تکنولوژی توسط توصیف کاربردها و فرصت ها و زنجیره‌های ارزش آن ادامه خواهد داشت. در سری رویدادهای “چگونه یک پرینتر سه بعدی بسازم؟” هدف، حرکت به سمت بوجود آوردن جامعه‌ی توسعه فناوری های پرینت سه بعدی می باشد. بدین ترتیب، این رویدادها سرآغازی خواهد بود تا فعالان سخت افزاری و نرم افزاری در مقیاس ها و گروه های مختلف، ضمن کسب دانش و تجربه، فرصت هم افزایی و تجمیع نیرو برای نوآوری و کارآفرینی با استفاده از توسعه‌ی Solutionهای جدید را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here