رمپز 1.4
رمپز 1.4

ramps چیست؟

RAMPS یا رمپز بردی بسیار سادهای است که داخل آن از قطعات بسیار ساده ای استفاده شده است.

  • خازن 100میکرو 35ولت
  • ترمینال های خروجی
  • ترمینال ورودی
  • پین هدر مادگی برای درایور ها
  • پین هدر نری برای استپ موتور و اند استاپ و دماسنج

محل قرار گیری برد رمپز روی برد آردوینو است که با این کار پایه های انالوگ و دیجیتال برد آردوینو را تقسیم بندی می کند و هر پایه را به یک قسمت متصل می کند.

ورودی و خروجی برد RAMPS(ورژن1.4)

برد رمپز دارای 6 خروجی برای استپ موتور است که دوتا از این خروجی ها برای استپ موتور های محور z است و یک خروجی آن برای محور x و یک خروجی دیگر برای محور y است و دو خروجی متفاوت برای استپ موتور های اکسترودر ها دارد. میتوان به این برد سه عدد سوئیچ End Stop متصل کرد که هر کدام از آن ها برای یک محور است. و دو عدد ورودی دما سنج ntc یا ptc دارد.

نقشه سیم کشی برد رمپز ورژن 1.4
نقشه سیم کشی برد رمپز ورژن 1.4

End Stop یا سویچ برخورد

این قطعه کاربرد بسیار ساده ای دارد. وقتی پرینتر میخواهد محور های خود را کالیبره کند و به نقطه 0 ببرد باید استپ موتور ها به طور دائم کار کند تا به سویچ برخورد کند تا آردوینو تشخیص دهد که همه محور ها به نقطه 0 خود رسیده اند. در ایران سه نوع End Stop موجود است.

  • سنسور اُپتیک(سنسور نوری)
  • برد میکروسوئیچ(خروجی آن 0 و 1 است)
  • میکروسوئیچ
سنسور اُپتیک(سنسور نوری)
سنسور اُپتیک(سنسور نوری)
برد میکروسوئیچ(خروجی آن 0 و 1 است)
برد میکروسوئیچ(خروجی آن 0 و 1 است)
میکروسوئیچ
میکروسوئیچ

دما سنج یا NTC و PTC

در واقع یک نوع مقاومت هستند که با استفاده از دما مقاومت شان بالا و پایین می رود. و آردوینو با استفاده از این تغییر مقاوت دما را تشخیص می دهد و به ما نمایش می دهد. فرق بین NTC و PTC این است که NTC با افزایش دما مقاومتش کم می شود  ولی PTC عمل کردش برعکس این است و با افزایش دما مقاومتش افزایش پیدا می کند.

دماسنج NTC-PTC
دماسنج NTC-PTC
نمودار NTC-PTC
نمودار NTC-PTC

درایور استپ موتور A4988

این درایور با استفاده از دو ورودی استپ موتور را کنترل می کند و زاویه چرخش استپ موتور را مدیریت میکند. این درایور با ولتاژ تغذیه 5.5-3 کار میکند. و این درایور یک ورودی ولتاژ دیگر هم دارد که برای کار کردن استپ موتور است و محدوده ولتاژ 35-8 دارد.

اخطار:این مدار مثل آردوینو نیست که بتواند ولتاژ را تثبیت کند و اگر ولتاژ بیشتر از 5.5 ولت به آن بدهید آی سی می سوزد و دیگر از کار خواهد افتاد.

این مدار با استفاده از چیپست A4988 کار میکند. این آی سی می تواند جریان 2 آمپر به استپ موتور بدهد که با استفاده از پتانسیو متر روی آن می توان این جریان را کنترل کرده و کم و زیاد نمود.

نقشه سیم کشی A4988
نقشه سیم کشی A4988
برد A4988
برد A4988
اشتراک گذاری
مطالب قبلیآردوینو چیست؟
مهندس الکترونیک ، طراحی و مدلینگ سه بعدی، کارشناس انواع پرینتر های سه بعدی و مواد مصرفی، علاقه مند به طراحی و ساخت مدار های الکترونیکی انالوگ و دیجیتال و AVR . ارتباط با من www.linkedin.com/in/amir-mosavari-49a305183

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here