3dbaz.com

3dbaz.com

تری دی باز(3DBaz)- واقعیت مجازی یکی از داغ‌ترین فناوری‌های امسال است و بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه‌ی فناوری در تلاش برای ارائه محصولات سازگار با این فناوری هستند. ای‌ام‌دی به عنوان یکی از دو شرکت مطرح در تولید پردازنده‌های گرافیکی، کارت گرافیک جدید خود را با پشتیبانی از واقعیت مجازی معرفی کرده است.

همه می‌دانیم که برای استفاده از فناوری واقعیت مجازی در بازی‌ها و نرم‌افزارهای شبیه‌ساز به توان پردازشی بالایی نیاز داریم، این توان پردازشی آنقدر بالا است که به گفته‌ی آکیولس ریفت، هیچ کدام از کامپیوترهای فعلی مک توان کافی برای اجرای بازی‌های واقعیت مجازی را ندارند و همچنین برای استفاده از HTC Vive نیاز به یک کامپیوتر فوق‌العاده قدرتمند دارید. در همین راستا شرکت ای‌ام‌دی کارت گرافیک جدید خود را با نام Radeon Pro Duo در GDC رونمایی کرده است.

کارت گرافیک جدید Radeon Pro Duo برای کسب عنوانِ قوی‌ترین کارت گرافیک دنیا عرضه شده است و به گفته‌ی ای‌ام‌دی، این کارت گرافیک از ترکیب دو GPU (پردازنده گرافیکی) روی یک برد بهره می‌برد. این کارت گرافیک قادر به پردازش ۱۶ ترافلاپس است که آن را بالاتر از کارت گرافیک Titan از انویدیا با توان پردازشی ۷ ترافلاپس قرار می‌دهد. در واقع روی کاغذ، کارت گرافیک جدید ای‌ام‌دی نزدیک به دو برابر سریع‌تر از رقیب خود است.

اما این کارت گرافیک مصرف بسیار بالایی دارد و ای‌ام‌دی نتوانسته‌ است با افزایش قدرت پردازشی، مصرف انرژی را در آن مهار کند. در واقع کارت گرافیک Radeon Pro Duo ترکیبی از دو کارت گرافیک AMD Fury X است که روی یک برد قرار گرفته‌اند.

کارت گرافیک Radeon Pro Duo با قیمت ۱۵۰۰ دلار عرضه شده است و مخاطب اصلی آن نیز توسعه دهندگان بازی‌های سازگار با واقعیت مجازی است که برای کار خود نیاز به پردازنده‌ی قوی دارند. این کارت گرافیک از بازی‌های هدست واقعیت مجازیِ فیس‌بوک با نام Oculus Rift پشتیبانی می‌کند.

منبع: Anandtech

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here